2 órája
125 éve alapították a Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolát
"Bízom abban, hogy méltóképpen folytatjuk az elődeink által elkezdett munkát és adjuk át az intézményt majd utódainknak. Ezt hangsúlyozta Horváthné Páter Beatrix, a Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola igazgatója a jubileumi ünnepségen, amit a herendi iskola tornacsarnokában rendeztek.
125 éve alapították a Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolát
Forrás: Juhász-Léhi István/Napló
Horváthné Páter Beatrix, a Herendi Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskola igazgatója ünnepi beszédében utalt az évfordulókra, a két számra: 125-re és 50-re. Úgy fogalmazott, emberi életkorként az egyik elérhetetlen, a másik rövid. 1899-ben a helyi lakosok által felajánlott összegből vásárolt 1600 négyszögöl területen Óvári Ferenc képviselő közbenjárására a közoktatási kormányzat felépítette a négy tantermes, igazgatói irodával és szolgálati lakással rendelkező épületet. Ez lett a herendi iskola otthona.
Az oktatás 208 tanulóval kezdődött. 1965-ben 468 fő nőtt a létszám, és elodázhatatlan lett az új iskola megépítése az Iskola utcai telken. 1974. január 4-én került sor az épület átadására. 1955-ben megkezdődött a német nyelv fakultatív oktatása. 1971-től harmadik osztálytól, majd '75-től első osztálytól folyt a német nemzetiségi nyelv oktatása.
Herendi iskola: folyamatos a fejlődés
Horváthné Páter Beatrix emlékeztettet: 1974 őszén a márkói felső tagozat, '75 őszén a Bánffy I. és II. osztály beköltözése is megtörtént. A '90-es évek elején elkészült az új, 80 termes épület, illetve '96-ban a tornacsarnok. Mindezzel egyszerre a felszereltség, a technikai színvonal, a könyvtári állomány fejlődött, alakult a mindenkori igényeket megpróbálva kielégíteni. A nevelői létszám is folyamatos változást mutatott. A kezdeti négy fő mostanra 36-ra emelkedett.
Az utolsó 25 év sem múlt el nyomtalanul. Meghatározó volt, hogy döntés született arról, hogy az általuk csak kisiskola néven használt épület oktatási célra történő használata megszűnik, és az alsó tagozat is az iskola utcai épületbe költözik. Ez néhány tanterem átalakításával, a technikai terem megszűnésével, a könyvtár kisebb terembe költözésével valósult meg 2011 szeptemberében.
A tanulólétszám 2016 óta folyamatosan nő
- Jelenleg ennek a döntésnek a következményeit viseljük, mivel a tanulólétszámunk örömünkre 2016 óta folyamatosan gyarapodott, kisebb-nagyobb eltéréssel 350-360 fő. Szembe kellett nézni a kor kihívásaival. Nyelvoktatás, technikai igények, labor, számítástechnikai oktatás, az elektromos hálózat leterheltsége, nyílászáró-korszerűsítés, az épület külső szigetelése, a napelemek felszerelés alatt a tanítás megszervezése. Az utóbbi időszak legmarkánsabb feladata elé kerültünk a Covid-járvány miatt, amikor digitális oktatásra kellett átállnunk, és március 16. után abban a tanévben már nem jöttek vissza a gyerekek jelenléti oktatásra. Ez az időszak nem múlt el nyomtalanul, máig érezzük a hatását az emberek, a szülők egymáshoz való viszonyában, a kommunikáció minőségében - fogalmazott Horváthné Páter Beatrix.
Az igazgató hozzátette: az a rengeteg munka, amit a mindenkori nevelők a gyerekek felkészítésébe fektettek, csakis elismerést és mérhetetlen köszönetet érdemel.
- Bízom abban, hogy méltóképpen folytatjuk az általuk elkezdett munkát és adjuk át az intézményt majd utódainknak - mondta Horváthné Páter Beatrix.
Fontos lépést tettek az elődök
Ovádi Péter parlamenti képviselő szerint nagyon fontos lépést tettek az elődeink akkor, amikor arról döntöttek, hogy Herenden iskolát kell létesíteni, hiszen ezzel már ki is jelölték a fejlődés útját. Szerinte akkor tudunk sikeresek lenni a következő 125 évben is, hogyha odafigyelünk elődeinkre.
- Akkor lehet sikeres egy iskola, ami itt Herenden meg is valósult, hogyha a gyermekek, a pedagógusok és a szülők kapcsolata erős. Együtt dolgozva, közösen érhetünk el újabb sikereket - hangsúlyozta Ovádi Péter.
Csiszárné Páricsi Mariann, a Veszprémi Tankerületi Központ szakmai igazgatóhelyettese beszédében kiemelte, az iskolának óriási változásokhoz kell nap mint nap alkalmazkodnia, óriási kihívásoknak megfelelnie.
- A herendi általános iskola nevelőtestülete mindig maximális színvonalon alkalmazkodott ezekhez a kihívásokhoz - mondta.
Csiszárné Páricsi Mariann hozzátette, az itt tanulók száma évről évre nő, az iskola kompetenciamérésének eredményei jók, a tanulmányi versenyeken szép teljesítményeket láthatunk.
Az évforduló nem csak az intézmény születésnapja
Jánszky Lajos László, aki 2014 és 2024 között vezette a települést, elmondta, családja valamennyi tagjai ebbe az iskolába járt, jó alapot kaptak, amit mi sem bizonyít jobban, hogy később diplomákat szereztek mindannyian.
A korábbi polgármester utalt a pandémia időszakára, amikor szavai szerint a pedagógusok csodálatra méltó munkát végeztek. Hozzátette, az önkormányzat jelen pillanatban is az iskola mögött áll.
Ujhelyi Gábor Alex, Herend polgármestere kiemelte: az évforduló nemcsak az intézmény születésnapja, hanem annak az örökségnek az ünnepe is, amely az elmúlt több mint egy évszázad alatt kialakult, formálódott, és ma is tovább él. Ebben az időszakban több ezer diák lépte át ennek az iskolának a küszöbét és indult el az élet útján, felvértezve azzal a tudással, értékrenddel és közösségi élményekkel, amelyeket itt kapott.
Az évforduló különleges lehetőség
- Gondoljunk csak bele, hány generáció életét érintette és alakította ez az iskola, és milyen sokszínű történeteket rejtenek ezek a falak. Az évforduló egy különleges lehetőség arra, hogy visszaemlékezzünk. Köszönetet mondunk azoknak, akik egykoron megálmodták és megépítették ezt az intézményt. A tanároknak, akik itt dolgoztak és dolgoznak, a szülőknek, akik az iskola támogató hátterét jelentik, és végül, de nem utolsó sorban a diákoknak, akik minden nap élettel töltik meg ezeket a falakat - fogalmazott Ujhelyi Gábor Alex.