Időjárás

2024.11.09. 15:04

Haldoklik a Golf-áramlat

Pusztító tél a skandináv államokban, összeomló mezőgazdaság az afrikai kontinensen, átalakuló állatvilág az óceánban – ha leáll a Golf-áramlat, radikálisan megváltozik bolygónk. A tudósok egyetértenek abban, hogy ez nagy valószínűséggel bekövetkezik, csupán az időpont kérdéses. Egy friss tanulmány szerint már jövőre sor kerülhet rá.

Medve Zoltán

A Koppenhágai Egyetem Niels Bohr Intézetének tudósai által 2023 júliusában végzett tanulmány szerint az Atlanti Meridionális Cirkuláció (AMOC), amelynek része a Golf-áramlat is, 2025 és 2095 között összeomolhat, ha a jelenlegi üvegházhatásúgáz-kibocsátási trendek folytatódnak. 

A Golf-áramlat
A Golf-áramlat változása radikális változásokat hozhat
Fotó: Medve Zoltán

Ez a széles időintervallum azonban bizonytalanságot tükröz, és nem jelenti azt, hogy az áramlat jövőre leállna.
Az AMOC az Atlanti-óceán egyik legfontosabb áramlási rendszere, amely meleg vizet szállít az Egyenlítőtől Észak-Európa felé, jelentősen befolyásolva a térség éghajlatát. Összeomlása esetén Észak-Európa hőmérséklete csökkenhet, az esőzési mintázatok megváltozhatnak, és a tengerszint emelkedése felgyorsulhat.

A kutatók a hőmérsékleti és sótartalmi adatok elemzésével arra a következtetésre jutottak, hogy az AMOC jelenlegi állapota instabil, és közeledik egy kritikus fordulóponthoz. A tanulmány hangsúlyozza a globális felmelegedés mérséklésének sürgősségét, mivel az AMOC összeomlása évszázadokig tartó hatásokat gyakorolhat a globális éghajlatra.

További kutatások is alátámasztják az AMOC gyengülését, de a leállás pontos időpontja nem meghatározható. A Potsdami Klímakutató Intézet 2021-es tanulmánya szerint az áramlat már most a leggyengébb állapotban van az elmúlt 1000 évben, de nem állítják, hogy a leállás közvetlenül fenyeget. (https://hu.euronews.com/2021/08/12/a-golf-aramlat-osszeomlasa-europa-eghajlatara-sulyos-hatassal-lesz)

Összességében a jelenlegi tudományos konszenzus szerint a Golf-áramlat leállása nem várható a közeljövőben, de a gyengülésének jelei aggodalomra adnak okot. A pontos időzítés bizonytalan, és további kutatások szükségesek a folyamat jobb megértéséhez.

Az AMOC összeomlásának következményei

Egy esetleges leállás különösen a skandináv országok számára lenne pusztító, ahol a tél sokkal hidegebbé válna, valamint az egész észak-atlanti térségben megváltoznának a csapadékviszonyok. A Golf-áramlat leállása hatással lenne az atlanti trópusi monszunrendszerekre is, amely a dél-amerikai és nyugat-afrikai mezőgazdaságot fenyegetné. Emellett a tengeráramlás leállása miatt a tengeri élővilág is jelentős változásokon menne keresztül, különösen a halászat szempontjából fontos ökoszisztémákban.

A tudományos figyelmeztetés és a cselekvés kényszere

Az október 21-én kiadott figyelmeztetést 44 vezető klímatudós írta alá, és felszólították a skandináv országok döntéshozóit, hogy sürgessék a globális klímacélok betartását. A tudósok szerint a Párizsi Klímaegyezmény célkitűzéseinek elérésére kell törekedni, hogy az átlaghőmérséklet-emelkedést 1,5 °C alatt lehessen tartani. Az AMOC esetleges összeomlása több évtizedes bizonytalanságot hordoz, azonban a kutatók úgy vélik, hogy a jelenlegi előrejelzések alábecsülik a kockázatot.

Miért kritikus a cselekvés?

Az AMOC összeomlásának lehetősége „katonai bizonyosság” szerint mérsékelten valószínű, ám a következmények rendkívül komolyak és hosszan tartóak lennének, ami egyértelműen indokolja a klímavédelmi intézkedések fokozását. Az érintett tudósok az észak-atlanti térség országaitól azt várják, hogy fokozzák a nyomást a nemzetközi partnereikre az ambiciózusabb klímacélok elérése érdekében.

A jövőbeli éghajlatváltozás mérséklése és az AMOC stabilitásának fenntartása alapvető fontosságú nemcsak Európa és Amerika, hanem az egész bolygó éghajlati egyensúlya szempontjából.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában