2024.08.27. 17:30
Tanévnyitó konferencia: a digitális eszközök használatától a teljesítményértékelésig
Az Oktatási Hivatal országos szakmai tanévnyitó konferenciát szervezett kedden a Veszprém vármegyei köznevelési intézmények fenntartói képviselőinek és az intézmények igazgatóinak, amire teljesen megtelt a veszprémi Csermák Antal Alapfokú Művészeti Iskola díszterme.
Pálfi Erika, a Belügyminisztérium Köznevelésért Felelős Államtitkárság főosztályvezetője a rendezvény előtt elmondta, az Oktatási Hivatal, amely ebben az évben 25 éves, a pedagógiai oktatási központok révén minden évben megszervezi ezt a tájékoztatósorozatot, ahol minden tanévkezdéssel kapcsolatos információt igyekeznek átadni. Ilyenkor minden igazgatót meghívnak fenntartótól függetlenül, azaz nem csak a tankerületi iskolák igazgatói érkeznek, az óvodák igazgatói is jönnek, és egyházi intézmények vezetői is.
– Elmondjuk, hogy milyen taneszközök, milyen tankönyvek készültek még a nyár során, amiket lehet használni. Milyen digitális fejlesztések várhatók, kik, mikor, mennyi laptopot kapnak, hiszen folytatjuk szerencsére ezt a programot is – sorolta Pálfi Erika. – Ebben az évben tudunk beszélni a bérfejlesztés további lépéseiről is, ez is egy rendkívül fontos dolog. De nyilván érdekli a pedagógusokat, az igazgatókat a teljesítményértékelés új rendszerének az elkezdése, ami a jövő héten startol.
– Lényegében minden pedagógust értékelnie kell az intézményvezetőknek, úgyhogy az ezzel kapcsolatos összes információt átadjuk a konferencián – tudtuk meg. – Ugyanakkor a heti öt testnevelés megtartásával kapcsolatban szabályozásbeli újdonság van. Fontos célunk, hogy tényleg minden gyerek mozogjon, mert a Covid óta az látható, hogy a Netfit-mérésen a tanulóknak az egészségi állapota túl sokat nem romlott, de nem is javult, ezért ezzel komolyabban kell foglalkozni.
0-24-ben ott van a tanulók kezében, gyakorlatilag 6 évestól 18 éves korig
Eközben megjelent egy rendelet nemrégiben azzal kapcsolatban, hogy az OECD országaiban – amibe Magyarország is beletartozik – felmérések voltak a digitális eszközök használatáról. Ebből kiderül, hogy 0-24-ben ott van a tanulók kezében, gyakorlatilag 6 évestól 18 éves korig.
– Jelen vannak a tanítási órákon is, ami zavarja az együttműködést a tanárral, a kiscsoportos munkában az odafigyelést a közös munkára, ezért történt meg egy szabályozásbeli korlátozás, aminek a lényege, hogy a tanulóknál ne legyen mobiltelefon egész nap az iskolában – fogalmazott Pálfi Erika.
Hegedűs Barbara, Veszprém alpolgármestere arról beszélt: országos szinten is kiemelkedő iskolákkal büszkélkedhet a város, ami a pedagógusok munkájának is köszönhető.
– Fő célunk, hogy minél élhetőbb legyen Veszprém, aminek az alappillére az oktatási és nevelési munka, az, hogy a gyerekek, fiatalok milyen környezetben tanulhatnak, kik veszik őket körbe – mondta a városvezető. – Az önkormányzat igyekszik segíteni az iskolák munkáját is, például olyan támogatásokkal, hogy a tanórán kívüli tevékenységek támogatására is pályázhatnak, akár kirándulásokra, vagy egyéb kulturális programra.
15 ezer forintos támogatás
A felújításoknál is partnerek a tankerülettel, ha gyors segítségre, vagy olyan beruházásra van szükség, amire nincs finanszírozási keretük. Hozzátette, a tanévkezdés mindig nehéz, és plusz terhet róhat a családokra. Az önkormányzat részéről a beiskolázási támogatással igyekeznek segíteni, ami 15 ezer forintos támogatást jelent, és szociális alapon kell igényelni.
– Biztatjuk a családokat, hogy vegyék igénybe ezt a szolgáltatást, hiszen ez segítség a tanévkezdésnél – emelte ki Hegedűs Barbara, aki elmondta azt is, emellett vannak olyan különböző egyesületi támogatásai az önkormányzatnak, amikkel szintén az iskolák tevékenységét tudják segíteni.
Tanévnyitó konferencia
Fotók: Fülöp Ildikó