Ha meglátjuk, csapjunk zajt

2024.08.17. 13:00

Róka a kertben: hipp-hopp, jön Vuk

Fürge rókalábak, surranó kis árnyak, hipp-hopp, jön Vuk!, szólt valamikor a '80-as években Szenes Iván és Wolf Péter mesedala. Azonban a róka a kertben nem igazán vidám látvány. Adunk néhány egyszerű tippet, hogy mit tehetünk, ha mégis összefutunk vele.

Juhász-Léhi István

A róka időről időre vendég lehet a kertekben, hiszen ahogy kevesebb az élelem az erdőkben, úgy jönnek beljebb az emberek által lakott területekre élelem után kutatva. A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy a rókákat semmiképpen ne próbáljuk megfogni, megközelíteni vagy sarokba szorítani. Mindig biztosítsunk számukra menekülési lehetőséget. Fontos, hogy tegyük kertünket mentessé minden esetlegesen őket odacsábító tápláléktól: ne dobjunk a kerti komposztra ételmaradékot, cica- vagy kutyaeledelt ne hagyjunk kint éjszakára. Hangsúlyozták: semmi esetre se etessük őket.

A róka időről időre vendég lehet a kertekben
A róka időről időre vendég lehet a kertekben
Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

Ha meglátjuk, csapjunk zajt, kiabáljunk, hiszen a róka sokkal jobban fél tőlünk, mint amennyire mi félünk tőle. De tehetünk kutyaszőrt a kerítés környékére – ha tartunk ebet – vagy arra az útvonalra, ahol már egyszer láttunk a kertben rókát. Kihelyezhetünk mozgásérzékelős lámpákat is, mert az állat biztosan meg fog ijedni a hirtelen ráirányuló fénytől.

A rókákról

A vörös róka a rókák legismertebb fajtája, a legelterjedtebb szárazföldi ragadozó. Bár a rókák megítélésén sokat javított például Vuk, a róka meséje, azért mégsem tölti el melegséggel a szívünket, ha a közvetlen környezetünkbe látogatnak. Magyarországon mindenhol előfordulnak.

A vörös róka a rókák legismertebb fajtája
A vörös róka a rókák legismertebb fajtája
Fotó: Juhász-Léhi István/Napló

A vörös róka testhossza 45,5–90 centiméter, farokhossza 30–55,5 centiméter, tömege 3–14 kilogramm. Általában vöröses-sárgás barna a színe, amit rozsdavörösnek szoktunk nevezni. Kotoréknak hívjuk a lakóhelyét, melyet maga ás, vagy más állatok elhagyott odúit használja lakásként. Főleg éjjel vadászik, mindenre, ami csak mozog. Megeszi a bogarakat, rágcsálókat, baromfiakat, de akár egy őzet is képes leteríteni. A madarak és a tojásaik sincsenek tőle biztonságban. Családjukban több szuka él együtt egy kannal. Február közepén van a párzási időszakuk. Egy alom 3–12 kölyköt számlál. A róka dúvadnak számít, így egész évben vadászható. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában