2024.08.06. 11:17
Csik Ferenc története
Az ország és a világ, érthető módon, olimpiai lázban ég. Talán ez a nagy megmérettetés okot ad arra, hogy egy kis múltidézéssel egy somogyi származású, később a Balatonnál nevelkedő olimpikonról is szólt ejtsünk.
Kaposvár szülötte, nagy büszkesége, olimpiai bajnoka, Csik – eredetileg Lengvári – Ferenc 1913. december 12-én született. Sajnos nem adatott könnyű élet neki: édesapját csecsemőként elvesztette, a nagybátyja fogadta örökbe. Kaposváron született, de édesanyja és a három testvér a nagybácsihoz költözött Keszthelyre 1924-ben, ahol édesanyja egy trafikot vezetett. Csik Ferenc a diákéveit itt töltötte, a premontrei gimnázium diákja lett. Az úszást is Keszthelyen sajátította el, Laky Károly vezette edzéseit.
A keszthelyi évek után Pestre került orvostanhallgatónak, és a BEAC-ban folytatta az úszást, Bárány István, majd Vértesy József volt a trénere. Már a párizsi Grand Pix-en aranyérmes lett 1934-ben, számos elismerést begyűjtött, és jött az 1936. augusztus 9-ei gyorsúszásdöntő a berlini nyári olimpián, amikor is 100 méter gyorson 57,5 másodperces eredménnyel nyert és olimpiai bajnok lett. „Keszthelyen pedig ezen a napon mindenkinek jókedve volt. Az olimpiai dicsőség fényének ragyogása ma lobogott fel igazán a Balaton fővárosában. Ezen a napon mindenki úgy érezte, hogy egy kis része van Csik Ferenc olimpiai bajnokságában. Az ő hazaérkezésével fellángolt Keszthelyen az egymás iránti szeretet, megértés, megbecsülés, a hála és a büszkeség olimpiai fáklyája is.” – írta az egyik tudósító Keszthelyről 1936. augusztus 30-án, Csik hazatérését követően. Ekkoriban – méltán – a legnépszerűbb sportoló lett, szülővárosában szobrot avattak tiszteletére.
1938-ig versenyzett, majd sportorvosként folytatta pályafutását és a magyar válogatott kapitányi posztját is betöltötte. Példamutató családapaként élt, az élet mégis tragikus sorsot szánt neki: 1945. március 29-én katonaorvosként teljesített szolgálatot – családját ekkor már Svájcba menekítette –, amikor Sopronban egy légitámadás során elhunyt. Végső nyugalomra Keszthelyen helyezték, ahol síremlékét a kaposvári szobor mintájára készítették el. Sétányok, utcák, emléktáblák és emlékverseny is őrzi a berlini olimpikon szép hírnevét.
Születésének 70. évfordulóján bekerült a floridai Úszó Hírességek Csarnokába (International Swimming Hall of Fame). Rövid élet adatott neki, de kétségtelen, hogy teljesítményével világhírűvé vált. Kevésbé ismert, hogy sportról alkotott véleményét sokszor írásba öntötte, az egyik ilyen fontos alapvetése, hogy a sport tartást, ambíciót ad, leköti a felesleges energiákat, jó irányba tereli a fiatalságot, a kemény edzések nemcsak testet, hanem a lelket is trenírozzák. S hogy mindez miért is fontos: „A nemzet jövője a jövő nemzedéke. Egészséges ifjúsággal mienk a jövő” – fogalmazott Csik Ferenc. Ezen gondolata ma is iránymutató lehet, nem csak az olimpia idején.
Kovács Emőke