2024.05.27. 13:00
Állati álcázás, emberi feltűnés
No, igen. Mi, emberek olykor – egyesek mindig – hajlamosak vagyunk kitűnni a tömegből. Mert milyen dolog már folyton elvegyülni, beleveszni a szürkeségbe. Egyéniség – igen, azt fitogtatjuk, mindenesetre – ha van, ha nincs – törekszünk rá. Az állati álcázás ennek pont az ellenkezője, nekik a túléléshez szükségük van rá.
Az állatok helyzete a biológiai körforgás folyamata miatt is más: a ragadozók táplálékkeresése, vadászata a védtelenebb fajokat trükkökre, álcázásra készteti, kényszeríti, hogy észrevétlenekké váljanak. A poloskafajok túlnyomó többsége nem ragadozó, s rendelkeznek olyan váladékkal, amivel hatékonyan távol tartják az őket megkívánó vadászokat. Igen ám, de a támadás érkezhet váratlanul, például a levegőből, így ez a rovar például kénytelen felkészülni erre azzal, hogy álcázza magát, elkerülve a táplálékláncba kerülést. Magyarul, olyan élőhelyen tartózkodik – olvasónk fotóján egy összetett virágzaton –, mely által maga is környezete részévé válik. Beleolvad annak színeibe. Állati!
Az egyes fajok különös képessége, hogy felismerik, hol válhatnak észrevétlenné, hol nem lesznek feltűnőek. Olvasónk, Simon Gyula fotóján ez jól látszik. A poloska szárnyainak színe, mintázata és a tartózkodási helyéül választott virág egyes részeinek színe szinte azonos.