2023.08.13. 07:00
Ismét a Petőfi színházban a Happy Dixieland Band dobosa
Több év kihagyás után ismét a Veszprémi Petőfi színházban zenél a Happy Dixieland Band dobosa, a Balatonedericsen élő Tóth Péter.
Az ütőhangszerek művésze, aki egyben zeneiskolai tanár, számos formációban szerepelt már az elmúlt évtizedekben. Ezúttal színházi szerepléséről beszélgettünk vele otthonában, illetve több másról is, például balatonfüredi kapcsolódásáról, dixie-zenekaráról és tanári munkájáról. Ami a Petőfi színházat illeti, visszatérőnek számít, hiszen Tóth Péter sok előadáson működött közre a színházi zenekar stabil tagjaként. Ezúttal a Csárdáskirálynő című operetthez kerestek ütőst, s így hozta össze a sors ismét a dobost és a színházat.
– Örömmel mondtam igent a felkérésre, hiszen ismertem ezt a kifejezetten népszerű művet. Ráadásul a karmesterhez, Fekete Pálhoz, a dunakeszi szimfonikusok vezetőjéhez régi, jó kapcsolat fűz. Az előpremier már lezajlott, az első előadás pedig decemberben lesz a Petőfi Színházban. Veszprém mellett Balatonfüred is közel áll a szívemhez, hiszen a Balatonfüredi Muzsikusok Egyesületének aktív tagja vagyok feleségem, Tóth-Rompos Patrícia révén, aki egyébként balatonfüredi. Neki létezik egy klasszikus zenei formációja, amelyben ütőhangszeresként közreműködöm. Templomi hangversenyek, komolyzenei koncertek fűződnek az egyesület nevéhez, de több alkalommal részt vettünk a veszprémi koraszülöttosztály támogatása céljából rendezett zenei programokon. Ami a Happy Dixieland Bandet illeti, immár negyedik alkalommal rendeztük meg a napokban a dixie-pikniket lakóhelyemen, Balatonedericsen a zenekedvelő közönség örömére. Idén is komoly érdeklődés mutatkozott az élő zenére, ami visszaigazolja eredeti elképzeléseinket. Ennél a vidám, nevében is boldog dixie-formációnál Hévízt ki kell emelnem, hiszen szakmai munkánk elismeréseként Hévíz város hivatalos kulturális nagykövetének választották a zenekart 2016-ban. A megalapítás óta 12 év telt el, hosszú utat jártunk be, de megérte, hiszen sok emlékezetes koncert áll mögöttünk. Muszáj megemlítenem az Artisjus-díjas és EMeRTon-díjas színésznővel, énekesnővel, Malek Andreával történő találkozásunkat, akivel számos alkalommal léptünk fel, közös munkánkat egy CD-lemez is fémjelzi Azok a Boldog Békeidők címmel. Többször megfordultunk már a Hajdúszoboszlói Dixieland Napokon, illetve Kecskeméten a Jazzfőváros rendezvénysorozaton is, az évek során több ízben együtt játszottunk Illényi Katicával, Berki Tamással, Majsai Gáborral. A múlt hónapban Miskolcon vettünk részt egy zenei fesztiválon kiváló zenekarok társaságában, s azóta folyamatosan érkeznek a gratuláló üzenetek és a CD-vásárlási igények úgy a hozzáértő közönségtől, mint a szakma képviselőitől – sorolta Tóth Péter.
Az ütőhangszeres zenei formációkban való szereplés mellett Péter a Tapolcai Járdányi Pál Zeneiskola tanára is egyben. Sok tanítvány sajátította el a zenei alapokat a keze alatt, és közülük jó néhányan választották a zenei pályát. Annál nagyobb büszkeség talán nincs is a tanári pályán, mint amikor a tanítvány a látott, tanult példát követi. Ide tartozik, hogy Péter ütőtanára az a Szerdahelyi Károly volt, aki ma kollégája és zenésztársa a Happy Dixieland Bandben. – Jó barátságban vagyunk Szerdahelyi Károllyal, aki annak idején ütőtanárként megszerettette velem a hangszert, a zenét. Később kollégák lettünk, ma egy zenekarban is játszunk, bár ő a dixie-ben nem dobol, hanem bendzsózik és énekel. Barátságunk alapja a közös érdeklődési kör és az egymás iránti kölcsönös tisztelet. Ha pedig egy generációt ugrok az időben, máris zenész- vagy tanárkollégaként láthatom több tanítványomat. Remélem, jól adtam tovább mindazt, amit tanultam, s örömmel mondhatom el, hogy több olyan tanítványom van, aki zeneművészeti főiskolát, vagy zeneművészeti egyetemet végzett, és olyanokról is tudok, akik most diplomáznak. Első növendékem, aki szakmai diplomát szerzett, Fazekas Ádám, ő most kollégám a Járdányiban, és több zenei formációban is érdekelt, például a Yesterday zenekar dobosa is egyben – tette hozzá.
A mostani növendékekr vonatkozó kérdésünkre azt válaszolta Tóth Péter, hogy sok tehetséges tanulója van, bár a létszám sajnos évről évre csökken. Azonban a tehetség önmagában nem elegendő, a szorgalom is szükségeltetik, ebben viszont a szülők szerepe elengedhetetlen. Ha ezt a kérdést jól kezelik, akkor a gyerek motivációja sem csökken idővel. Mindentől függetlenül az viszont tény, hogy rendkívül népszerű az ütőoktatás, Tapolcán és még sok más helyen, de maga a zene tanítása is még mindig fontos helyet foglal el a felnövekvő nemzedék életében. Alapvető, hogy a zene a közösséget élteti, építi úgy, hogy abból mindenki igénye, elvárása szerint részesüljön.