2023.07.19. 17:00
Repülős emlékhelyet avattak Herenden
Nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is óriási szenzáció volt Endresz György és Magyar Sándor 1931-es átrepülése az Atlanti-óceán felett. A történelmi tettet 50 évvel később megismételte Krug László és Németh Zsigmond. Tiszteletükre szerdán emlékhelyet avattak Herenden.
Fotó: Zatkalik András
Endreszék a trianoni igazságtalanságra kívánták felhívni a világ közvéleményének figyelmét a Justice for Hungary (Igazságot Magyarországnak!) Sirius (Lockheed) kisgépükkel. Negyvenkét esztendeje (1981. július 18-án) ugyanazon az útvonalon, köztes leszállás nélkül a Krug–Németh páros az egymotoros, Bonanza névre keresztelt géppel megismételte a ma is kiemelkedőnek számító repülést.
Krug László Herenden született, családja onnan vándorolt ki az Egyesült Államokba, ahol elkötelezett híve lett a repülésnek, és a nemzettudat ápolásának. Megismerkedve Németh Zsigmonddal, az ötletgazdákkal és a támogatókkal úgy döntöttek, hogy a gyászos évforduló közeledtével átrepülik a „nagy lavórt” (pilótakörökben ekképp becézik az óceánt). Vállalkozásukat siker koronázta, ám 1981-ben még nem számíthattak kormányzati szintű „hurrázásra” (annál inkább visszatértükkor az USA magyarjai körében).
A herendi parkban felállított – a felszállás ívét szimbolizáló – élethű makett előtt a település polgármestere, Jánszky Lajos köszöntötte az egybegyűlt sokaságot, majd az ünnepséget moderáló Horváth Alajos, a Corvin Alapítvány elnöke, és a Veterán Repülők és Ejtőernyősök Veszprémi Egyesülete nevében mindazokat, akik az emlékhely létrehozásához hozzájárultak, köztük a Herendi Modellező SE tagjait, a modell készítőit.
A fórumon megjelent Krug László leánya, Krug Júlia, valamint a korabeli amerikai és magyar újságcikkeket is felmutató Németh Zsigmond navigátor is, aki felelevenítette a repülés történetét. A gép túlterhelése (üzemanyaggal), a közbejött vihar nem tudta meggátolni abban a vállalkozólat, hogy 18 óra 43 perc alatt megtegyék a sokezer kilométeres utat.
Az emlékhelyet Krug Judit és Németh Zsigmond leplezték le, majd Jánszky Lajos és Czili Ernő jegyző, illetve az egyesületek és szervezetek képviselői koszorúztak.
Zatkalik András