2023.07.11. 20:00
Kétezernél is több esemény, több mint kétszázezer látogató
Közös magyar siker a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa-évad első féléve, hangsúlyozta veszprémi látogatásán Szentkirályi Alexandra kedden.
Egy hűsítő fagylalt a kánikulában a Füge Liget teraszán: Navracsics Tibor és Szentkirályi Alexandra
Fotó: Nagy Lajos/Napló
A kormányszóvivő kedden délután megtekintette a város kulturális beruházásait, így a Gyárkertet, a megújult Laczkó Dezső Múzeumot és az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központot is.
Szentkirályi Alexandra hangsúlyozta, Veszprém és a régió kiválóan él az Európa Kulturális Fővárosa program adta lehetőségekkel, ezt bizonyítják az elmúlt félév eseményei. Hozzátette, a kulturális évad programjai országimázsként is szolgálnak, és büszkeséggel tölthetnek el mindent magyart. A kormányszóvivő arról is beszélt, a European Capitals of Culture (ECOC) nevű szervezet – amely a korábbi, és jövőbeni EKF-fővárosokat tömöríti – is sikeres példának tartja a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa évadot.
Szentkirályi Alexandra elmondta, több mint 200 helyszínen mintegy 2200 kulturális-művészeti eseményt rendeztek meg 19 műfajban az elmúlt félévben a programsorozatban, amelynek több mint 230 ezer látogatója volt. Utóbbi kapcsán kifejtette, a januári megnyitón és a Gizella-napok programjain egyaránt 25-25 ezer látogató vett részt. Több ezer vendég járt a Magyar Mozgókép Fesztiválon, míg a júniusi Felező ünnep eseményein több mint 32 ezren vettek részt.
Szentkirályi Alexandra kiemelte, a veszprémi belvárosban 860 ezer látogató fordult meg az első félévben, ami azt mutatja, a helyiek és a turisták is aktívan használják Veszprémet, élettel telt meg a városközpont. Hozzátette, a belföldi turisták kétszer, a külföldiek másfélszer több vendégéjszakát töltöttek el Veszprémben, mint tavaly az év hasonló időszakában. A kormányszóvivő elmondta, a kulturális infrastruktúrafejlesztések – amelyek kétharmada már elkészült – révén a hazai kultúra egyik fellegvárává vált Veszprém és régiója. Leszögezte, az EKF-évad 70 milliárd forintos költségvetését – amelyből mintegy 40 milliárd forintot fordítottak kulturális beruházásokra – szinte teljes egészében hazai forrás adja.
Szentkirályi Alexandra elmondta, a régióban 19 kulturális infrastruktúrafejlesztés valósul meg több mint 3,5 milliárd forintból, ezek közül 16 már elkészült. Az évad eddigi eseményei közül minden második zenei volt, és a programok háromnegyedét ingyenesen látogathatták az érdeklődők. A kormányszóvivő a következő hetek-hónapok programjai közül kiemelte az augusztus elején következő Kőfesztet, és a szeptemberi Wine & Gourmet gasztrofesztivált.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő Veszprémben
Fotók: Nagy Lajos/NaplóÚjságírói kérdésre válaszolva Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter elmondta, az EKF-program pozitív gazdasági hatásai közé tartozik a turisták számának emelkedése, és jellemző adat a kulturális fővárosok régiójában, hogy öt százalékkal emelkedik a nemzeti össztermék. Leszögezte, a kultúra nemcsak a szabadidő eltöltésének módja, hanem a gazdaság motorja lehet a régióban.
Porga Gyula polgármester (Fidesz–KDNP) kérdésre válaszolva kiemelte, a veszprémi kulturális évad elsősorban a térségi együttműködésben – amelyhez 116 település csatlakozott – szolgálhat példaként a későbbi EKF-városoknak.
Markovits Alíz, a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója lapunk kérdésére három eseményt emelt ki az évad eddigi programjai közül: a júniusi Hosszúasztal pikniket, amelynek a jövőben folytatása lehet, a város és a régió több helyszínén tartott Európai Ifjúsági Zenei Fesztivált, valamint a fiatalokat bevonzó Holtszezon irodalmi fesztivált.