A közös jövő a múlt megértésén és az emlékezésen alapul

2023.06.18. 15:30

A holokauszt veszprémi és környékbeli áldozataira emlékeztek

A megyeszékhelyről és környékéről a második világháborúban elhurcolt és megölt zsidó vallású magyarokra emlékeztek vasárnap a holokauszt-emlékműnél.

Marton Attila

Porga Gyula és Csik Richárd önkormányzati képviselő helyezte el az emlékezés köveit a város nevében az egykori zsidó iskola kapujánál

Fotó: Nagy Lajos/Napló

Porga Gyula (Fidesz–KDNP) polgármester beszédében kiemelte, az emberségnek fontosabbnak kell lennie a vallási, nemzeti hovatartozásnál, nincs helye a megkülönböztetésnek, amely elválasztja az embereket egymástól. Hozzátette, a vészkorszakban Európa-szerte millióknak kellett meghalniuk csak azért, mert zsidók voltak. Arról is beszélt, elevenen kell tartani a Veszprémből és környékéről elhurcolt zsidó magyarok emlékét, mert a veszprémi közös jövő a múlt megértésén és az emlékezésen alapul. – Az Európa keleti felében folyó háború arra figyelmeztet, az ördög nem alszik: a gonosz időről időre utat talál magának, és a mi dolgunk megakadályozni, hogy elérje célját – fogalmazott. 

Az önkormányzat és a Veszprémi Zsidó Hitközség közös rendezvénye a megemlékezés után a Mártírok úti zsidó temetőben gyászistentisztelettel folytatódott, amelyet Verő Tamás budai és veszprémi főrabbi vezetett, közreműködött Handó István kántor. – A 79 éve történtek ép ésszel felfoghatatlanok. Ember embert ölt hidegvérrel, kiszámíthatóan, lépésről lépésre kitervelve jogfosztásokkal, törvényekkel, sárga csillaggal, gettóval, deportálással, haláltáborral – fogalmazott Verő Tamás. A főrabbi az emlékezés fontosságát hangsúlyozta, mert véleménye szerint egyre inkább feledésbe merül az egykori veszprémi zsidó közösség emlékezete. Elmondta, 1944-ben a két veszprémi gettóban a város és közel harminc környékbeli település zsidóságát zsúfolták össze. Veszprémből több mint ezer zsidó lakost deportáltak, akik nem készülhettek fel arra, ami rájuk várt. A koncentrációs táborból nagyon kevesen tértek vissza: nekik a semmiből kellett újrakezdeniük az életüket, az 1944-45-ben átélt tapasztalatokkal a hátuk mögött. 

A gyászistentisztelet után a résztvevők elhelyezték az emlékezés köveit.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában