2022.09.08. 20:00
Bakonyi településekre látogattak az Esterházy-leszármazottak
Az Esterházy-leszármazottak világtalálkozóját Rédén tartották meg nemrégiben. A háromnapos program végén a főként nyugat-európai országokból gyerekeikkel együtt érkezett résztvevők ellátogattak többek között a cseszneki várba, a bakonyoszlopi templomba és Bakonyszentkirályra, ahol megtekintették a helytörténeti múzeumot, kipróbálták a régi használati tárgyakat, és megnézték a bányászati témájú emlékkiállítást.
A résztvevők ellátogattak többek között a cseszneki várba
Fotó: Rimányi Zita/Napló
A cseszneki vár utolsó nemesi tulajdonosai az Esterházyak voltak, átalakításaik nyomai máig megmaradtak, felépítették például egykor a barokk óratornyot a bakonyi magaslaton lévő erődítményben. Bakonyoszlopon található egyik családi kriptájuk, amit most ugyancsak felkerestek a találkozón összegyűltek. A leszármazottakat Bakonyszentkirályon a mai művelődési házban fogadta Csillag Zoltán polgármester és Gombás Gyula önkormányzati képviselő, abban az épületben, amelynek főfalai egykor Esterházy-kastély részei voltak.
Jánni Ottó nyugalmazott bakonyszentkirályi iskolaigazgató előadást tartott az Esterházyak történetének a környéket érintő fontosabb eseményeiről. Felidézte többek közt a nemesi család tagjainak számos cselekedetét, a kórházak, az iskolák, a templomok építését, azt, hogy a jobbágyterheket még Mária Terézia úrbéri rendelete előtt szabályozták, birtokaikon a gazdálkodást a korukban előremutatónak számító módon modernizálták. Szó esett arról, hogy gróf Esterházy László az ötvenes évek végén a faluba költözött, erdészeti lovak szerszámait javította. Máig emlékeznek a helybeliek közvetlenségére, arra, hogy segítette a lakosokat, ahogy tudta, s ezt ők hasonlóképp viszonozták, szerették, megbecsülték.