Rangos szakmai díjak

2022.05.05. 11:30

Turisztikai szezonnyitó Balatonfüreden: ragyogó múlt, biztató jövő

Minden korábbinál több, mintegy 400 milliárd forint fejlesztési pénz érkezett a Balaton-régióba az utóbbi években, melyből 100 milliárd a hazai támogatás, és az egy embert érintő fejlesztési forrás jelentősen meghaladta az országos átlagot, derült ki Bóka István, Balatonfüred polgármestere tájékoztatójából az idegenforgalmi szezonnyitón a Szőcs Géza Irodalmi Szalonban szerdán, ahol rangos szakmai díjakat is átadtak.

Kovács Erika

Idegenforgalmi vezetők és díjazottak Balatonfüreden, a Vaszary Galéria kertjében. Balról Böröcz István, a BTE elnöke, Horváth Anikó, a Kedves Cukrászda vezetője kisunokájával, Bujtor Bellarózával, Hámori Marcell, az Égszínkék tulajdonosa, Albrecht Tamás és Almás Edit, a Mór24 tulajdonosai, Végh Endre borászati tulajdonos és Murányi Rita irodavezető

Forrás: Kovács Erika/Napló

Bóka István polgármester és Böröcz István, Balatonfüred Turisztikai Egyesületének (BTE) elnöke a szakma helybeli kiválóságainak rangos díjakat adott át. Eszerint 2020-ban az év turisztikai vállalkozója Horváth Anikó és fia, Bujtor Barna Kedves Cukrászdája, a startup vállalkozó pedig az Almás Edit és Albrecht Tamás tulajdonában lévő tapas-borbár, a Mór24. A tavalyi esztendő turisztikai vállalkozója címet a Végh Endre tulajdonában lévő Végh Családi Pince nyerte el, 2021-ben a rangos startup vállalkozó elismerésben az Égszínkék koktélbár részesült, melynek tulajdonosa Hámori Marcell.

Murányi Rita Tourinform-irodavezető köszöntője után Bóka István polgármester a világjárvány hatása, következményei Balatonfüred idegenforgalmára 2019 és 2021 között című előadásában egyebek mellett kiemelte, 2019-ben a vendégéjszakákat tekintve, és a fővárost nem számolva, Balatonfüred harmadik lett, 2020-ban első. Aztán a pandémia és a zárások hatására csökkenés történt, elmaradtak a külföldi vendégek. Elhangzott, a városban a világjárvány hatására a belföldi turizmus kevésbé esett vissza, mint a többi városban, ahol meghatározó a turizmus. 

Az idegenforgalmi adóról kiderült, 2019-ben meghaladta a 400 milliót, 2020-ban mintegy 46,5 millió volt, tavaly pedig csaknem 250 millió forint. A helyi iparűzési adóbevétel 2020-ban meghaladta az egymilliárd forintot. 

Bóka István azt mondta, a Balaton jövőjének négy pillére a természetesség, a megújulóképesség, a fenntarthatóság és az egészség, majd méltatta a kormányhatározatot, mely a Balaton mint kiemelt turisztikai fejlesztési térség meghatározásáról és az ott megvalósítandó fejlesztésekhez szükséges források biztosításáról szól. A térséget érintő mintegy 400 milliárd forint minden korábbinál nagyobb összeg, a támogatást érintő végrehajtásban meghatározó a Magyar Turisztikai Ügynökség, míg a Balaton Fejlesztési Tanácsnak véleményezési joga van. 

A helyi fejlesztéseket érintve a polgármester szólt a Zákonyi sétányról, a szabadtéri színpadról, a Lóczy-barlangról, a Balatoni Bringakörről, a kempingről, a Brázay-strandról, az Esterházy-kastélyról, az óváros rehabilitációjáról, a reformkori városrész fejlesztéseiről, a Lóczy gimnáziumról, a tudáscentrumról. 

A további fejlesztéseknél aláhúzta például az idősek egész napos gondozását, az arácsi tájházat, a modern képtárat. Szó volt még a kiemelt turisztikai rendezvényeikről, mint a Jókai-napok, a vitorlabontó, a Kékszalag verseny, az Anna-fesztivál, a borhetek, a Romantikus Reformkor. 

A jövőről közölte, cél a vendégéjszakák számának növelése, magas színvonalú szállodák építése, a vízpart felszabadítása, a konferenciaturizmus. 

A szezonnyitón Böröcz István, a BTE elnöke és Schmidtné Kositzky Anett, a Balatonfüred Kulturális Kft. ügyvezetője eredményeikről és terveikről beszélt. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában