2021.07.13. 10:00
Elhivatott, önzetlen és gyermekközpontú a Ranolder-díjas óvodapedagógus
Czencz Gabriella óvodapedagógus nemrégiben a veszprémi városházán átvehette a Ranolder-díjat Porga Gyula polgármestertől. A példaértékű oktató-nevelő tevékenységével kiérdemelt díjról, munkásságáról, alsóörsi lokálpatriotizmusáról nyilatkozott lapunknak.
Czencz Gabriella alsóörsi otthonának udvarán a Ranolder-díjjal Fotó: Szendi Péter
– Nagyon meghatódtam, amikor átvettem a Ranolder-díjat, mert bár több kollégám méltó lenne rá, ezt a magas rangú kitüntetést évente mindössze négy pedagógusnak ítéli oda Veszprémben a városi közgyűlés. Jólesett, hogy a munkatársaim felterjesztettek, s az önkormányzat is méltónak talált rá – hangsúlyozta Czencz Gabriella.
Mint mondta, nem szeretett óvodába járni, túlságosan szigorú volt az óvónője, kellemetlen emlékei vannak arról a három évről. Egyfajta ösztönös sugallatnak köszönhetően mégis úgy döntött, hogy óvónő lesz, olyan, aki gyermekközpontú élményeket adó pedagógusként igyekszik a rábízott gyermekeket szeretettel nevelni. A győri Zrínyi Ilona Gimnázium és Óvónőképző Szakközépiskolában érettségizett, tizennégy évesen a gyakorlati órákat már óvodákban, gyerekek között töltötte. 1989-ben szerezte meg a diplomáját Sopronban levelező tagozaton.
Nagy örömére a hűség városában akkor indult el egy szakmai műhely, mely új, innovatív óvodai módszerekre tanította az óvodapedagógusokat. Ekkor döntöttek azon változtatás mellett, hogy a gyerekeket nem kis-, középső és nagycsoportokban, hanem osztatlan, vegyes életkorú csoportokban neveljék, hasonlóan, mint egy nagy családban. Ráadásul ekkor kezdték el alkalmazni a játékos, mesés, interaktív oktatást-nevelést, integrált tanulást, a magyar néphagyományokra épülve, amit a pedagógusok és a gyerekek nagyon szerettek. 1983-ban került Veszprémbe, miután férjhez ment. Csodálatos harminchét évet töltött el a veszprémi óvodában, ahol mentorpedagógusként részt vett a megújulásra nyitott kollégák és a pedagógushallgatók szakmai képzésében.
1972 óta van családi nyaralójuk Lovason. Nagyon szereti ezt a vidéket, azt a miliőt, ami jellemzi Lovast, később pedig Alsóörsöt is gyorsan megkedvelte, ahová tizenöt éve költöztek, miután eladták a veszprémi lakásukat.
– Ha itthon vagyunk Alsóörsön, úgy érzem magam, mintha egyfolytában szabadságon lennék. Mellettünk egy nagyobb lakópark épült, amit eleinte aggodalommal figyeltünk, de mára egy egymást és a település fejlődését is segítő közösséggé alakultunk. Zolka, a kis unokám nyolc hónapos, édesanyám 86 éves. Most, hogy már aktívan nem dolgozom, szeretnék velük minél több minőségi időt eltölteni – jegyezte meg Gabriella, aki szerint jelenleg nagy a hiány óvodapedagógusokból. Azon fiataloknak, akik gondolkodnak rajta, hogy ezt a gyönyörű hivatást válasszák, azt üzeni: ne tétovázzanak, merjenek belevágni, mert nagyon sok pozitívumot kapnak majd cserébe.
Friss hírek Veszprém Megyéből
- Augusztusban is jönnek a retró vonatok a Balaton partjára
- Balatonfüreden indult útjára az idei nyár első Kék Karavánja
- Emléktáblát avattak Balatonalmádiban a yacht klub és a földkerülő hajós tiszteletére
- Határvadászokat toboroznak a Művészetek Völgye Fesztiválon
- Improvizáció dallal, verssel, színházzal - Összehozza az embereket a közös játék öröme a Völgyben