2021.04.02. 15:30
A Molnár Gábor Műhely Alapítványnál négy autista fiatalról gondoskodnak nappali ellátásban
Az ENSZ határozata alapján 2008 óta április 2-án tartjuk az autizmus spektrumzavarral élők világnapját. A nap célja, hogy felhívják a figyelmet a felismerés, a megértés és az elfogadás fontosságára.
A Molnár Gábor Műhely Alapítvány épületét a sokszínűséget jelképező logó díszíti
Fotó: Tóth B. Zsuzsa/Napló
Az ajkai Molnár Gábor Műhely Alapítvány azon dolgozik, hogy az érintett felnőttkorúaknak gondoskodást, biztonságos környezetet, fejlesztő foglalkozásokat biztosítson.
Az autizmussal élők sem egyformák, mint ahogy a világon mindannyian különbözőek vagyunk.
Németh Sándorné szociális segítőtől megtudtuk, hogy az autizmussal élők agya másképpen dolgozza fel a külvilágból érkező hatásokat, ami többek között a társas kapcsolataikat nehezíti. Az autizmussal élő személy számára problémát jelent a közösség szabályainak megértése, nehezen olvasnak a gesztusokból, nem értik a hasonlatokat, a vicceket. Ezen állapot kialakulásának okai ismeretlenek, a tudósok véleménye szerint genetikai, neurobiológiai, pszichológiai és környezeti hatások kombinációja állhat a háttérben. Az autizmus tünetei közé tartozik, hogy a személy kerüli az emberi kapcsolatokat, a szemkontaktust, a testi érintést, a hanghatásra túl érzékeny, kisebb a veszélyérzete, az arca kifejezéstelen, a hangja monoton. Ha a megszokott napi rutintól bármi eltér, arra ellenállással reagálnak.
Az autizmus spektrumzavar ma Magyarországon csaknem 150 ezer embert érint. Vannak közöttük átlagon felüli intelligenciahányadossal rendelkezők és értelmileg akadályozottak is. Jellemző rájuk, hogy a kiemelkedő képességűek sem tudnak a hétköznapokban segítség nélkül élni, egész életükben szüleik vagy gondozóik törődésére szorulnak. A probléma egy-másfél éves korban már észrevehető a kisgyermeken, a komolyabb tünetek hároméves kor körül, közösségbe kerüléskor jelentkeznek. Az állapot élethosszig tart, de megfelelő, személyre szabott fejlesztéssel javítható.
A Molnár Gábor Műhely Alapítványban négy autista fiatalról gondoskodnak nappali ellátásban. Mindannyian elfogadó és szerető családból érkeznek. Az alapítvány nyilvános programjai azt a célt szolgálják, hogy az emberek megismerjék ezeket a fiatalokat, és meggyőződjenek arról, hogy számos értékes tulajdonságuk van. A tapasztalat azt mutatja, hogy akik megismerik, el is fogadják őket.