Online tájékoztatás

2020.11.15. 20:00

A cukorbetegség kezelésének alapja az egészséges életmód – Szakemberek tartottak előadást a világnap alkalmából

A szakápolók cukorbetegek kezelésében betöltött szerepe és a koronavírus-járvány kockázatai adták a diabétesz világnap megyei rendezvényének fő témáit.

Marton Attila

Fotó: Kristóffy András 

A rendezvényt idén a járvány miatt online közvetítették a helyi televízió jóvoltából. Ovádi Péter országgyűlés képviselő köszöntőjében arról beszélt, a cukorbetegség a 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, míg Porga Gyula polgármester kiemelte, Veszprémnek akkor van jövője, ha a Veszprém Megyei Diabetes Egyesülethez – amely segítő kezet nyújt az érintetteknek – hasonló közösségek működnek a városban.

Vándorfi Győző, a Veszprém Megyei Diabetes Egyesület vezetője arról tartott előadást, hogy mit tehet magáért egy cukorbeteg. Hangsúlyozta, a cukorbetegség megelőzésének és kezelésének alapja az életmód: az egészséges étkezés – minél több zöldség és gyümölcs fogyasztása, szénhidrátbevitel mérséklése –, valamint a rendszeres testmozgás. A diabétesszel küzdőnek rendszeresen ellenőriznie kell vércukrát, a vérzsírokat, a vesefunkciókat, évente szükséges szemészeti és lábvizsgálat.

Stáhlné Tausz Katalin, az Egészségcentrum vezető asszisztense a vércukor-önellenőrzés fontosságáról és a diabetológiai szakdolgozó szerepéről tartott előadást Fotó: Kristóffy András

A koronavírus-járvány kapcsán kiemelte, veszélyeztetettebbek a fertőzésre a kettes típusú cukorbetegséggel küzdők és az elhízottak, a rossz anyagcsere-helyzetűek, és a súlyos társbetegségben szenvedők (például vese vagy szívelégtelenség). A megelőzést szolgálhatja a napi 4000 nemzetközi egység D-vitamin, a C-vitamin rendszeres szedése, valamint napi két liter folyadék bevitele.

Siklósiné Gyopáros Adrienn védőnő a terhességi cukorbetegség utógondozásáról beszélt Fotó: Kristóffy András

Bujdosó László, a Csolnoky Ferenc Kórház, a Központi Sterilizáló osztályvezetője a koronavírusról tartott előadásában kiemelte, a krónikus betegségek, így a cukorbetegség növelik a lefolyás súlyosságának kockázatát. Hozzátette, a Csolnoky kórházban mintegy 250 beteget ápolnak a fertőzéssel, ők a legkülönbözőbb tünetekkel – hőemelkedés, torokkaparás, íz- és szaglásvesztés, fáradékonyság, végtagfájdalom, orrfolyás, szemfájdalom – kerültek az intézménybe. Kiemelte, a védőoltás várhatóan jövő év elején válik elérhetővé a vírus ellen, amelynek köszönhetően ún. vakcina-irányított fertőzés lesz a Covid-19.

Bujdosó László, a Csolnoky Ferenc Kórház, a Központi Sterilizáló osztályvezetője a koronavírusról tartott előadást Fotó: Kristóffy András

Schmid Anita belgyógyász előadásában hangsúlyozta, a cukorbetegséggel küzdő személynek és orvosának a szív- és érrendszeri következmények megelőzésére kell törekedniük, amelyhez rendelkezésre állnak már a megfelelő gyógyszerek.

Schmid Anita belgyógyász előadás közben Fotó: Kristóffy András

Havasi Anett belgyógyász, a Vanderlich Egészségcentrum orvosigazgatója az elhízás kezelésének aktualitás kérdéseiről, Siklósiné Gyopáros Adrienn védőnő a terhességi cukorbetegség utógondozásáról, míg Stáhlné Tausz Katalin, az Egészségcentrum vezető asszisztense a vércukor-önellenőrzés fontosságáról és a diabetológiai szakdolgozó szerepéről tartott előadást.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában