2020.05.29. 20:00
Megújul a nemzeti emlékezet és összetartozás jelképe Várpalotán
Jelentős összegből, 463,5 millió forintból újul meg a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében a Trianon Múzeumnak otthont adó várpalotai Zichy-kastély. A beruházás alapkövét pénteken tették le ünnepélyes keretek között.
Pénteken letették a várpalotai beruházás alapkövét
Fotó: Szabó Péter Dániel
– A magyar várak és kastélyok megújítása történelmi adósságunk, amelynek megfizetésére nem tartozásként, hanem befektetésként tekinthetünk. A Trianon Múzeumnak otthont adó várpalotai Zichy-kastély megújítása a békediktátum megkötésének 100. évében kezdődhet meg, amely a nemzeti emlékezet és összetartozás egyik legfontosabb jelképe – mondta el az ünnepélyes alapkőletételen György István. A Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára hozzátette, a programban 19 kastély és 15 vár, összesen 60 milliárd forintból nyeri vissza régi szépségét.
Virág Zsolt miniszteri biztos az 1722 és 1725 között épült, majd egy tűzvészt követően Ybl Miklós tervei alapján 1860-ban újjáépített Zichy-kastély történetét ismertette, míg Glázer Tamás, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a 463,5 millió forintos beruházás keretében többek között új fűtési rendszert kap a főépület, amely lehetővé teszi, hogy a múzeum főszezonon kívül, ősztől tavaszig is fogadhasson látogatókat.
További fontos feladat a helyszín látogatóbarát szolgáltatásaihoz kapcsolódó infrastrukturális feltételek megteremtése, vagyis az ajándékbolt, a ruhatár, a kávézó kialakítása, az akadálymentesítés és a rendezvényterek létrehozása a kastélyépületben – jegyezte meg Glázer Tamás.
Szabó Pál Csaba, a Trianon Múzeum Alapítvány kuratóriumi elnöke kijelentette, 2020-ban a magyar emlékezetpolitika egyik legbátrabb, legfontosabb és leghatásosabb intézménye a Trianon Múzeum. – Intézményünk méltán tarthat számot komoly látogatói érdeklődésre, érdemben gazdagítva ezzel a térség idegenforgalmi kínálatát – tette hozzá.
Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, a Zichy-kastélynak kivételes küldetése van, hiszen itt, Várpalotán működik a Trianon Múzeum, és a jövőben is itt fog működni azzal az új kiállításban megvalósuló multimédiás „Trianon-életfával”, amely 15 millió magyar számára hirdeti a nemzeti összetartozást.