2019.11.24. 11:48
Hulladékmentesen is működhetnek a hétköznapok – Farmeranyagból készültek táskák
A VHK Kft. már ötödik alkalommal csatlakozott az Európai Hulladékcsökkentési Héthez. A november 16 és 24 között zajló veszprémi programsorozat második állomásán nyílt napot tartottak a társaság telephelyén, ahol hasznos hulladékcsökkentési praktikákat mutattak be és farmerből varrtak használati tárgyakat.
Fotó: Molnár Sándor/Napló
Európa szerte, minden évben novemberben rendezik meg az Európai Hulladékcsökkentési Hetet.
A kezdeményezés 2009-ben indult útjára, és 2012-ben ért el először igazán kiugró eredményt. Akkor, 27 országban 10 793 akció valósult meg november 17 és 25. között. Azóta ezek az akciószámok tovább növekedtek és 2018-ban új rekord született, hiszen 30 országban, 14.347 hulladékkeletkezést megelőző, csökkentő akció zajlott le.
Az idei év kiemelt témája a környezettudatos szemléletformálás a „Nyisd ki a szemedet és csökkentsd a szemetet!” szlogen jegyében. A „VHK” Veszprémi Hulladékgazdálkodási Közszolgáltató Nonprofit Kft. az „Újragondolások” című városházi kiállítás és a diákok részére kiírt pályázatok mellett, szombaton nyílt napot szervezett a Kistó utcai oktató termében. Itt az érdeklődőknek számos hasznos ötletet adtak a hulladékképződés megelőzésre, és a résztvevők kipróbálhatták a „handmade” táskakészítést is egy varrónő segítségével.
Utóbbi akcióval az egyszer használatos nejlon zacskók mellőzésére hívták fel a figyelmet. Barka Bernadett varrónő irányításával, farmer anyagból varrtak apró használati tárgyakat, és egy kis kiállítás keretében táska bemutatót is tartottak. A farmer reneszánszát éli napjainkban, és azzal, hogy táskák készültek a megunt nadrágokból, az újra hasznosításra mutattak jó példát a szervezők. A nyílt nap résztvevői megismerhettek néhány zéró vésztechnikát is, melyek lényege a megelőzés.
Például, hogy a PET palackok helyett kulacsot használjanak a gyerekek és a szendvicsüket ne egyutas nejlon zacskókban, hanem sokszor használható uzsonnásdobozban vigyék az iskolába. Bemutattak egy zöldséges, gyümölcsös zsákot is, aminek a használatával vásárláskor tehetünk azért, hogy csökkentsük a keletkező műanyaghulladék mennyiségét.