2019.05.14. 15:56
Tízéves a Lovászpatonai Baráti Kör
Ünnepi közgyűlés keretében tartotta tizedik születésnapját a Lovászpatonai Baráti Kör. Az ország minden részéből érkező egyesületi tagok és meghívott vendégek ezúttal is nagy örömmel köszöntötték egymást.
Ünnepi torta is járt a tízéves születésnaphoz Fotó: Lovászpatonai Baráti Kör
A Himnusz közös eléneklése után a civil egyesület logóját megjelenítő, művészi díszítéssel ellátott születésnapi tortát negyven felé porciózta a készítő, Tóth Istvánné Erika. Ezt követően Bonnyainé Molnár Ibolya könyvvizsgáló és Losoncziné Vas Éva, a baráti kör elnökhelyettese beszámolót tartott a 2018-as esztendő eredményeiről, közös munkájáról. Kifejtették: a közösség több millió forintos mérleg szerinti eredménnyel zárta az évet. Ismét megrendezték az Apáink szülőföldje – Lovászpatona elnevezésű népszerű sátoros gyerektábort, Molnár Imrének köszönhetően felújították az elhanyagolt Pál-forrást, gyűjtést szerveztek a lovászpatonai iskola támogatására. Emellett az értékmentés jegyében a helyi értéktár számára kidolgoztak négy lovászpatonai ajánlást, gyümölcsöző együttműködést alakítottak ki a Nemzeti Művelődési Intézettel, nem utolsó sorban pedig szülőfalujuk múltjának felkutatásában is szép sikereket értek el. Az elmondottakat fotók vetítésével illusztrálták.
A közgyűlésen döntés született a faluképet alapvetően meghatározó három történelmi épület rekonstrukcióját érintő támogatásáról is. Eszerint kétmillió forinttal segítik a kastélyiskola felújítását, egy-egy millióval pedig az Árpád-kori műemléknek számító evangélikus, valamint a 19. században épült római katolikus templom tetőzetének renoválását. A tanácskozáson határozatot hoztak a Patonay (Pitying) József-díj idei kitüntetettjéről is. 2019-ben az elismerést Fehér Máriának ítélték oda, aki évtizedek óta szolgálja szülőfaluját, egyesületi munkájával öregbíti Lovászpatona és a baráti kör hírnevét.
Bartha Lászlóné Borsó Katalin egyesületi elnök beszámolt az Összefogás az iskoláért című gyűjtés sikeréről, majd rendhagyó módon, száz évvel ezelőtti stílusban megfogalmazott gondolatokkal fejezte ki köszönetét: „Jelenvalóképpen e végbevitt széles adakozmány dicséretére, az oskola örömire köszönettel illetik minden üdvös ügyekezet, amelly a jámborság és erényesség elölmozdítására, az oskola gyámolítására megtétetett. Áldassék hát a neve mind az lovászpatonai népségnek, akiknek nemes szíve dobbanattya ezen iskolaképezde fölülemelkedéséért, ez ittvalósi deákokért áldozva lőn. Őtüllük maguktul úgy kévántaték, hogy az nevök, amiképpen itt a lajstromban lészen alajja írva, az iratok tárházában az utókor javára örök emlékezetül megőriztessék.”
A továbbiakban a Lovászpatonai Baráti Kör elnöke összefoglalót tartott az elmúlt tíz év munkájáról, eredményeiről, sikereiről. Megjegyezte, a tagság létszáma jelenleg 72, de az erkölcsi és anyagi támogatóik, valamint önkéntes segítőik tábora ennél sokkal szélesebb. Egy évtized alatt nyolcmillió forintot és sok ezer órát áldoztak Lovászpatona kultúrájáért, értékeinek feltárásáért. Munkájuk eredményeként 15 érték került be a helyi értéktárba, melyek közül kettő a megyei értéktárba is felvételt nyert. Bartha Lászlóné úgy fogalmazott, hogy a falu felvirágoztatásáért, örökségének felkutatásáért, az itt élők és az elszármazottak összefogásáért folytatott áldozatos munka gyümölcse az a szeretet, amely örökre összeköti mindannyiukat.
Az ünneplés közös ebéddel, baráti beszélgetéssel, az emlékek felidézésével zárult.