2019.04.17. 11:30
Eddig csaknem 900 fát ültettek el Pápán a Külső-Várkertben
Példaértékű együttműködés áll fenn a Bakonyerdő Zrt. és a pápai önkormányzat között, a remek kapcsolatnak pedig jól látható eredményeket köszönhet a helyi lakosság.
Az elmúlt időszakban rengeteg új faegyedet telepítettek a Külső-Várkertbe Archív fotó: Polgár Tibor
Áldozó Tamás polgármester és a Bakonyerdő Zrt. vezetőinek legutóbbi egyeztetése alkalmával szó esett a városfejlesztés terén már megvalósított feladatokról, illetve a jelenlegi és a jövőbeli tervekről. Mint ismert, a pápai székhelyű állami erdőgazdaságnak köszönhető például az öreghegyi kilátó létrehozása, továbbá a Külső- és a Belső-Várkert megújítását célzó munka. Áldozó Tamás elmondta, az erdészeti munka nem egyik napról a másikra hoz eredményt, hanem lassan alakítja át a környezetünket, mégpedig fenntartható és a helyi közösségnek sok élményt nyújtó övezetté. Ilyen az ötödik éve zajló külső-várkerti munka is, ami tovább folytatódik, összhangban az önkormányzat Zöld város II. projektjével. Emellett a Bakonyerdő Zrt. a Belső-Várkertben ugyancsak tervez fejlesztéseket, ezt a Zöld város I. programmal kell összefűzni.
A polgármester megjegyezte, amiben tudja, a város is segíti az állami erdőgazdaságot, például a Pápai Erdészet épületének folyamatban lévő felújítása idejére helyet biztosítottak az erdészeknek.
Szekrényes Tamás, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese kiemelte, a Külső-Várkert megújítását illetően évek óta folyamatosan zajlik a munka. A hatalmas mennyiségű szemét felszámolása után kezdődhetett meg a növényállomány megújítása: először felmérték az erdő fáinak egészségi állapotát, majd megkezdték az emberi életre vagy az ingóságra veszélyes faegyedek eltávolítását. Ezzel párhuzamosan cserje- és bozótirtást szintén végeztek.
A Külső-Várkertben mostanra már közel 900 darab faegyedet ültettek el. – Ezek méretes suhángok és kisméretű csemeték vegyesen. Olyan fafajokat telepítettünk, amik oda valók, így tölgyet, gyertyánt, juhart, illetve cserjefajokat is juttattunk ki a területre, melyek a madárvilág számára nagyon fontosak. Ezt a munkát idén folytatjuk – tájékoztatott Szekrényes Tamás.
A vezérigazgató-helyettes a Belső-Várkertre vonatkozó terveikről elmondta, az Agrárminisztérium támogatásával még 2019-ben megépítenek egy különleges létesítményt: a szerelmesek dombjaként emlegetett terület környékén egy – lombkorona tanösvény munkanevű – történelmi játszóvárat alakítanak ki.