Bányászat növényekkel?

2022.04.06. 08:00

Érdemes a megszokottól eltérő módon gondolni a talajhasználatra

Az agrobányászat leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a külszíni fejtés vagy a föld alatti vájármunka helyett olyan növényeket ültetnek az ásványkincset rejtő területre, amelyek képesek azt felvenni, magukba szívják, és aztán az értékes elem kinyerhető belőlük. Elhagyott bányaterületek helyreállítására jól használható lehet a módszer. Az eddigi eredményeiről, létjogosultságáról szakértőt kérdeztünk.

Rimányi Zita

Elhagyott bányaterületek helyreállítására jól használható lehet a módszer

Forrás: Shutterstock

A nemzetközi példákat említő tanulmányok alapján az eljárás környezetvédő megoldásnak tűnik. Kíméletesebbnek a talajt, a természeti környezetet átalakító hagyományos bányászatnál. Biró Borbála talajbiológus, ökológus szerint azt érdemes tudnunk az agrobányászatról, hogy értékes fémek kinyerése mellett kármentesítésre, azaz szennyező anyagok eltávolítására ugyancsak szolgálhat. Tájékoztatása alapján nagy növénytömeget adó afrikai növényeknél is ismert ez a nagyobb mennyiségű fémfelvételi képesség. Aztán hamujukból hozzájuthatunk azokhoz az értékes elemekhez, amiket magukba gyűjtöttek, kémiai folyamatok révén. 

A fitobányászatnak is nevezett módszer ipari célú alkalmazása az alapanyagszerzés. Emellett a talajban lévő toxikus elemek, nehézfémek határérték alá csökkentésére szolgálhat, azok feldúsultságának a mérséklésére. Mindez azért előnyös, hogy mezőgazdasági szempontból ne vesszen el egy-egy terület, és újra művelhetővé váljon, táplálkozásra alkalmasak legyenek a rajta termesztett növények. Kérdés persze az, hogy az említett technológia elég hatékony, megéri-e alkalmazni. Az MTA doktora, emerita egyetemi tanár felhívta a figyelmet a megoldást akadályozó tényezőkre. Ha nagy dózisban kapja a növény a fémet, akkor a hozzászokás közben a tömege csökkenhet, így a belőle létrejövő biomassza és a kinyerhető fém egyaránt kis mennyiségű lesz – magyarázta. Egyszerűbben úgy fogalmazhatunk: a növény nem nő elég nagyra. Ám meg lehet próbálni rávenni arra is, hogy többet viseljen el az adott fémből. E kutatási terület egy másik érdekes részét szintén megemlítette a professzor: mikroorganizmusokkal – melyeknek az anyagcseréje sokkal rugalmasabb –, szintén kísérleteztek hasonló megfontolásból. Az ilyen, toxikus elemeket elviselő baktériumok és gombák aztán még tovább segítik a növények fémfelvételét és azáltal a fémkinyerés hatékonyságát. 

– Jó lenne megelőzni ezzel a szennyező anyagok vizekbe mosódását, levegőbe, talajba jutását, elérni, hogy a nehézfémek ne veszélyeztessék az emberi táplálkozást. Ezért érdemes foglalkozni a fitobányászattal. A tájra, a talajhasználatra érdemes másképp, a megszokottól eltérő módon gondolni, például ebből a perspektívából. Van benne folytatásra ösztönző lehetőség – összegezte véleményét a szakember.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!