2020.11.24. 16:00
Világbajnoki aranyérmet nyert el a somlói magnum pezsgő
Aranyéremmel ismerték el a somlóvásárhelyi Kreinbacher Birtok Brut Classic 2016 Magnum pezsgőjét a Champagne and Sparkling Wine World Championships (CSWWC), a Champagne és Pezsgő Világbajnokságon, ahol minden eddiginél több nevezéssel, mintegy 30 ország részvételével szervezték meg a világ legrangosabb pezsgőversenyét a közelmúltban. A birtok további két pezsgője ezüstérmet is elnyert, közölték a szervezők.
A győztes csapat egy korábbi díjátadó gálán. A fotó bal oldalán Kreinbacher József, a birtok alapítója
Forrás: Kreinbacher Birtok
Fotó: Charmaine Greger
A CSWWC a legnagyobb és a legszigorúbb nemzetközi versenye, ahol kizárólag pezsgőket értékelnek. A zsűritagok, az alapító Tom Stevensonnal az élen elismert specialisták, kimagasló kóstolási tapasztalattal. A két héten át tartó vakkóstolón az volt a cél, hogy a világ legjobb pezsgőit díjazzák, így csak arany- és ezüstérmeket hirdettek ki.
A versenyt idén hetedik éve rendezték meg, amelyre 1073 nevezés érkezett a világ mintegy 30 országából. Ebből mindössze 19 ország került fel az éremtáblázatra, összesen 128 arany és 237 ezüst született. A zsűri ezek közül választja ki az országonként és kategóriánként legjobbnak ítélt pezsgőket: a nagydíjakat, világbajnoki trófeákat és az abszolút világelsőt december 7-11. között, amit ezúttal online hirdetnek majd ki.
Az aranyérmes magnum tradicionális módon készült, palackos erjesztéssel és érleléssel. Különlegessége, hogy 1,5 literes, a pezsgő fejlődése szempontjából legoptimálisabb méretű palackban, három évig érlelték. Így lendületesebb, gazdagabb aromájú és lágyabb habzású pezsgő született meg. A tétel elegáns karkaterét a furmintra és chardonnay-ra jellemző gyümölcsösség mellett a finom érlelési jegyek adják. Az újabb nemzetközi visszajelzés elhivatott csapatmunka eredménye és fontos útjelző a Kreinbacher számára, hogy a szakma értékeli azt a stílust és minőséget, amelyet képviselnek.
A birtok 2015 óta indul a megmérettetésen, eddigi eredményeik a magnumok elsöprő sikerét jelzik. A korábbi évek összesen öt aranyérme közül négyet magnum palackkal érdemeltek ki, és háromszor megkapták a legjobb hazai pezsgőnek járó trófeát is. A Kreinbacher két további pezsgője ezüstérmes: a Prestige Brut és a Prestige Brut 2016 Magnum, amely a birtok legkiválóbb tételének évjáratos, hosszabban érlelt változata.
A Carassia – Kárászteleki Pezsgőpincészet két ezüstéremmel zárta a versenyt Blanc de Blancs és Classic Brut pezsgőjükkel. A legtöbb, összesen 47 érmet Franciaország és Olaszország nyerte el. A tradicionális pezsgők szülőhelye, a francia Champagne mellett az olasz Trento és Franciacorta régiók pezsgői is szépen szerepeltek. A champagne-ok között ismét tarolt a Louis Roederer, ők érdemelték ki az Év Pezsgőkészítője címet. A presztízs cuvée-k között a Cristal hat arannyal tűnt ki a mezőnyből.
A csúcskategóriában aranyéremmel szerepeltek a Kreinbacher forgalmazásában itthon is elérhető házak: a Rare Champagne három aranyat kapott, a klasszikus eleganciát képviselő Deutz háztól az Amour de Deutz Rosé 2009-et díjazták. Az Oscar és a Cannes-i Filmfesztivál kedvenceként ismert Piper-Heidsieck két aranyat érdemelt ki.
Prisztavok Zoltán, a birtok kereskedelmi és marketingvezetője megkeresésünkre kiemelte, a verseny egyediségét jelzi, hogy a vakkóstolásnál a bírák teljes konszenzusa kell ahhoz, hogy egy pezsgő arany- vagy ezüstérmes legyen.
Az alapító szaktekintély, Tom Stevenson mellett Essi Avellan Master of Wine és Simon Stockton champagne-nagykövet vett részt az október 26-ától két héten át tartó vakteszten. Márkus György champagne-specialista, aki korábban tartalék bíróként és tavaly zsűritagként pontozott, idén az utazási korlátozások miatt nem tudott közreműködni. A háromfős zsűri egy csendes angliai birtokra vonult el, ahol többszörös tesztelés után kezdték meg a munkát. Régiónként és stílusonként kóstolták végig a több mint ezer beküldött tételt.