2020.07.23. 16:00
Veszprém megyei sikerekkel zárult hazánk egyetlen nemzetközi borversenye
A világjárvány a borászszakmát is fenekestül forgatta fel: kora tavasztól a világ nemzetközi és helyi borversenyei sorra lemondták az eseményeket, néhányan voltak csak, akik az év második felére halasztották a megmérettetéseiket.
Fotó: Vinagora/Szigetváry Zsolt
A Vinagorát szervező Borkult mindent megtett azért, hogy a több évtizedes múltra visszatekintő, nemzetközileg is elismert borversenyt idén is megrendezhessék. Az április elejére tervezett rendezvényt végül a járványügyi helyzet javulásának, valamint Szekszárd városa és a szekszárdi borászok rendkívüli segítőkészségének köszönhetően július 3-5. között sikerült megtartani, számos külföldi bíráló részvételével. A rendezvénynek a Babits Mihály Művelődési Központ adott otthont. A borverseny a speciális helyzet miatt a megszokotthoz képest kicsit másként zajlott. A külföldi bírálók az elmúlt évekkel ellentétben főleg a környező országokból érkeztek, de így is sikerült megfelelni a külhoni szakértők részvételére vonatkozó nemzetközi szabályoknak. A szervezők a lehetőségekhez mérten nagy gondot fordítottak a biztonságra, emiatt a megszokott délutáni programokat is mellőzték.
A Szekszárdon megrendezett borversenyre idén is – zsinórban harmadszor – rekordszámú nevezés érkezett. Összesen 775 minta vett részt Magyarország legrangosabb borversenyén, összesen 15 bortermelő országot képviselve. A verseny a borok mezőnyét tekintve is az elmúlt években megszokott kimagasló színvonalat hozta. A magas átlagos minőséget tükrözi, hogy a bíráló bizottságok a tételek közel 70 százalékának adtak ezüstérem szintű, azaz 84 pont feletti pontszámot. A verseny szakmai védnökeinek (OIV és VINOFED) nemzetközi szabályzata értelmében azonban minden főkategóriában csak a borok legjobb 30 százaléka részesülhet éremben. Ez alapján végül 7 nagyarany-, 140 arany-, 94 ezüstérem, 6 főkategória győztes Champion díj, valamint további 19 különdíj született.
Jól szerepeltek a versenyen a Veszprém megye borvidékeinek borai is. A Balatonfüred-csopaki borvidékről kiemelkedően szerepelt az aszófői Fodorvin Családi Pincészet, hiszen két aranyat is elhoztak, olaszrizlingükkel és Irsai Olivérükkel, utóbbi a verseny legjobb fajtabora is lett. Aranyat ért a Feind Pincészet cabernet franc rozéja és a Thetis Borászat sauvignon blanc-ja is. A Balaton-felvidéki borvidékről Romsics Bence balatoni kékfrankos rozéja és a Csali Szőlőbirtok Krokodilbor olaszrizling jégbora ért aranyat. Badacsonyból egy nagy arany és hét aranyérem érkezett. Előbbit a Szatmári Pincészet a szigligeti Zeusért kapta. Aranyat ért még a Varga Pincészet két különböző évjáratú Aranymetszés olaszrizlingje, az Aranymetszés töppedt szürkebarátuk és az olaszrizling jégboruk is; a NAIK Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet badacsonyi olaszrizlingje, a Borbély Családi Pincészet badacsonyi olaszrizling késői szüret és a Szatmári Pincészet szigligeti Vulcanusa is.