Magasan maradhat az ár

2018.05.18. 10:30

Meddig emelkedik? Átlépte a 400 forintos lélektani határt a gázolaj átlagára

Tartósan magas maradhat az üzemanyagok ára a következő hónapokban. Az utóbbi időszakban tapasztalt drágulást az olaj világpiaci árának emelkedése és a dollár erősödése okozta.

Marton Attila

A szerdai áremelés után már néhol 400 forintnál is többet kellett fizetni a gázolajért. Péntektől a benzin újabb négy forinttal, a gázolaj öt forinttal drágult Fotó: Pesthy Márton / Napló

Az utóbbi hetekben többször is drágultak az üzemanyagok, a pénteki újabb emelésekkel a benzin átlagára 392 forintra, míg a gázolajé 402 forintra nőtt. Az üzemanyagok ára az április eleji stagnálást követően az utóbbi egy hónapban hatszor, összesen csaknem tíz százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagok árára a legalapvetőbb hatással a forint-dollár árfolyam, valamint a kőolaj világpiaci ára van. Az elmúlt hetekben tapasztalt folyamatos áremelkedés hátterében az áll, hogy a forint gyengült az amerikai valutával szemben, míg a Brent kőolaj hordónkénti ára az utóbbi egy hónapban közel 15 dollárral drágult, január óta pedig mintegy negyven százalékkal emelkedett.

A kőolaj ára legutoljára 2014 decemberében volt ilyen magas, míg a dollár legutóbb tavaly decemberben volt 270 forint körül.

Az olajár-emelkedés több nemzetközi folyamat együttes hatására következett be az elmúlt időszakban – hívta fel a figyelmet Holló András, a Pannon Egyetem Mol Ásványolaj és Széntechnológiai Intézeti Tanszék vezetője. A kínálati oldalt meghatározza, hogy tavaly decemberben a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai meghosszabbították a kitermelést korlátozó egyezséget, amelyhez csatlakoztak a kartellen kívüli nagy olaj- kitermelő országok is.


A szerdai áremelés után már néhol 400 forintnál is többet kellett fizetni a gázolajért. Péntektől a benzin újabb négy forinttal, a gázolaj öt forinttal drágult Fotó: Pesthy Márton / Napló

 

A tanszékvezető hozzátette, az olajár emelkedésében döntő a közel-keleti geopolitikai helyzet: azzal, hogy az Egyesült Államok múlt héten ismét szankciókat vezetett be Irán ellen, jelentősen csökkenhet a termelés a perzsa országban. Szintén a kínálatot csökkentheti az OPEC-ország Venezuela csődközeli gazdasági helyzete és állami olajvállalatának nehézségei. Miközben a kitermelés csökkenhet, a keresleti oldalon évről évre emelkedés figyelhető meg, ez pedig szintén áremelkedést hoz magával, magyarázta Holló András. Az áremelkedést erősíti az is, hogy a legnagyobb olajfelhasználó országok készlete csökkent az elmúlt egy, másfél évben.

A tanszékvezető szerint amennyiben a politikai helyzet nem változik érdemben a Közel-Keleten, akkor a jelenlegi árszint stabilizálódhat. Ezt erősítheti az is, hogy a hírek szerint az OPEC-országok az olajárat a 80-100 dolláros szint körül képzelik el a közeljövőben.

Amennyiben az olaj mégis tovább drágul, a világpiaci árat a kitermelési kvóta – amely jelenleg 32,5 millió hordó naponta – növelésével foghatják vissza a tagállamok. Az erről szóló döntés-ről a szervezet legközelebbi ülésén, június végén tárgyalnak Bécsben.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában