4 tipp, ami megmenti a párkapcsolatodat? Nem fogja!

A lelki egészség világnapján, október 10-én sokkal többen kezdenek el saját magukra és a belső hangjukra figyelni. Ez a jó a világnapokban. De ahogyan a Valentin-nap, vagy a Halloween, ezt a napot is lehet jól és rosszul megélni. Hidd el, nem a mai napon fog fenekestül felfordulni vagy megjavulni az életed.

Horváth Virág

„4 tipp, amivel megmentheted a párkapcsolatodat”, „5+1 gyakorlat, amivel megtalálhatod a lelki békédet”, „6 biztos jel, hogy mérgező a párkapcsolatod” – és még sorolhatnám a menő szalagcímeket, amik a lelki egészség világnapjához közelítve elburjánzottak a közösségi médiában. Aki ezelőtt azt gondolta, hogy harmonikus párkapcsolatban él, még őt is el lehet bizonytalanítani ilyen cikkekkel, aki pedig érzi, hogy valami nincs rendben otthon, azokat pedig vastagon félre lehet vezetni, és talán épp az ellenkezőjét tesszük annak, mint amit kellene.

Nézzünk meg közelebbről egy példát

Arra vállalkoztam, hogy beleásom magam az önsegítő cikkek kavalkádjába, és összeállítok egy saját listát, ami az összes többiből táplálkozik. 4 tipp, hogy megmentsd a párkapcsolatodat:

  • Kommunikálj a társaddal
  • Hallgasd végig a másikat
  • Töltsetek együtt minőségi időt
  • Szerepjáték: mielőtt véleményt formálnál, képzeld magad a másik helyébe
  • Ezek ugye így szépen sorban leírva nagyon egyszerűnek tűnnek, és valóban a megváltás ígéretét hordozzák. De nézzük meg őket közelebbről. Legyen most a példánkban egy empata és egy nárcisztikus fél. Többször előfordul ez a párosítás, mint hinnéd.

     

    Az empata személyiségtípusba tartozók az érzelmes, odaadó és segítőkész emberek, akik pontosan tudják, mit érez a másik, ahogy azt is, mit kellene mondaniuk. Ez nem mindig válik előnyükre, hiszen mindenki érzéseit a sajátjuk elé helyezik, nem szívesen mennek tömegbe (mert túl sok inger éri őket, túl sok emberrel akarnak együttérezni), megosztódik a figyelmük és szeretetük olyan emberek között is, akik tulajdonképpen nem is állnak közel hozzájuk. Zárkózott típus, aki nagyon szeret egyedül lenni, és olyan társat keres, akin segíthet érzelmileg, és aki biztos pontot nyújt számára.

    A nárcisztikus személyiségzavar egy hosszú skálán mozog. Legtöbbször bárminemű kritikára, tiszteletlenségre túlérzékenyen, időnként dühkitöréssel reagálnak. Leginkább azok lesznek ezeknek a kitöréseknek a szenvedő alanyai, akik a legközelebb állnak hozzájuk, együtt élnek velük, hiszen a nárcisztikus személy mindenkitől, de leginkább tőlük várja el mindazt a szeretetet, melyet gyerekkorában nem kapott meg. Házastársukkal, gyermekeikkel elhitetik, hogy nem elég jók, értéktelenek, így vetítve a körülöttük lévőkre saját érzéseiket. Nem képesek kilépni az „én-kommunikációból”.

     

    Ebben a feltételezett relációban nem is olyan egyértelműek a fent vázolt pontok, amik az előbb még olyan jól hangoztak. Az empata tojáshéjon lépked, ha kommunikálni kell, hiszen nem mindegy hogy mit, és főként, hogy hogyan fogalmazza meg. A szimpla kedvesség és őszinteség nem elég, a nárcisztikus fél ugyanis manipulatív, álérvekre és fals logikára alapozva végül úgyis minden úgy lesz az igaz, ahogy ő mondja. Így sorban bukik el a maradék 3 pont is.

    Fotó: pixabay.com

    Mondhatnánk, hogy ezzel vége is, de nem ilyen egyszerű a képlet

    Most a legtöbben pánikszerűen nyitogatják a különböző portálokat, ahol olyan online teszteket csinálhatunk, amikből kiderül, hogy empaták vagy nárcisztikusak vagyunk-e. Dünnyögve görgetjük a pszichológiai portálokat: „Én megmondtam, hogy a Pista nárcisztikus!”. Mielőtt beleélnénk magunkat a végletes kijelentéseinkbe:

    nem lehet, hogy épp mi vagyunk a nárcisztikusak? nem lehet, hogy depressziósak vagyunk? nem lehet, hogy kiégtünk? nem lehet, hogy szorongással küzdünk?

    De, lehet. Ezt pedig nem fogják megoldani a netes portálok hangzatos címmel ellátott cikkei.

    Matyi Csongor, pszichológus egy előadásában arról beszélt a Lelki Egészség Hete rendezvényt megelőzően, hogy kritikusan kell viszonyulnunk azokhoz, akik gyors és könnyű megoldást ajánlanak lelki problémáink legyőzésére. – Nagyon sok hirdetéssel találkoztam a lelki egészség világnapja kapcsán. Ha nem vagy elég kritikus, akkor nagyon könnyen lehetsz átverés áldozata. Nagyon sok fajta summit (csúcstalálkozó) létezik, de azt kell választani, amelyik a legnehezebb utat ígéri. Az lesz a hiteles, aki a változáshoz, önmagad megváltoztatásához nem öt perces tartalmakat, és 3 lépésben legyőzheti depressziót reklámoz. Ilyen nincs. Ha egy önkárosító, önpusztító, önsorsrontó viselkedésmintázatba ragadtál, nehéz tőle megszabadulni, de nem lehetetlen. Egy hiteles segítő támogatni fog ezen az úton, de nem fogja tudni helyetted megoldani a problémákat, főleg nem egyik napról a másikra.

    Használjuk a lelki egészség hetét arra, amire való, vagyis valóban nézzünk magunkba, akár pszichológus segítségével is, és mérjük fel az állapotunkat. Ha a testünkért megtesszük, hogy folyamatos szűrésekre járunk, tegyük meg a lelkünk egészségéért is.

    Hírlevél feliratkozás
    Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

    Rovatunkból ajánljuk

    További hírek a témában