kuriózum

2017.11.12. 13:20

Zenei színfolt lett a Ciffra-fesztivál

A fesztivált megelőzően ismét tartanak mesterkurzust, amelyre a világ legtehetségesebb fiatal művészeit várják.

„Olyan tematikus előadásokat, koncerteket hozunk létre, amelyek ebben a formában valószínűleg még sosem valósultak meg, így színfoltot jelentenek a magyar zenei palettán” – jellemezte Balázs János zongoraművész a Cziffra György Fesztivált, amelynek 2018. február 19. és 27. között a MOM Kulturális Központ, a Zeneakadémia és a Müpa ad otthont Budapesten.

A Cziffra Fesztivál művészeti vezetője kuriózumként említette többek között azt az improvizációs zongoraestet, amelyen Szakcsi Lakatos Bélával és Presser Gáborral áll színpadra, a ZongOpera-sorozat koncertjét Miklósa Erika koloratúrszopránnal, valamint azoknak a külföldi művészeknek az előadásait, akik Magyarországon még nem léptek fel.

Kiemelte: ez mind olyan koncert lesz, amely Cziffra György zongorázásához híven kirí a sok közül, hiszen neki is olyan egyedi stílusa volt, amely döbbenetesen felismerhető két másodperc után. A fesztiválon is ezt akarták megmutatni: a különleges, soha más által meg nem álmodott produkciókat.

A Nemzeti Kulturális Alap fő támogatásával zajló fesztivál legfontosabb partnereként a MOM Kulturális Központot említette, amely otthont ad többek között a nyitókoncertnek is. Ezen fellép a CZF kamarazenekar Kállai Ernő vezetésével, továbbá Balázs János, Darko Brlek klarinétművész és Gwendolyn Masin hegedűművész.

Ott rendezik a Hot Jazz Band, valamint Sárközy Lajos és zenekarának „időutazást jelentő” bárestjét, a Virtuózok és Junior Prima díjasok A jövő generációja című örömkoncertjét, valamint Eötvös József gitárművész gyerekeknek szóló hangszerbemutatóját is. Záróakkordként Bősze Ádám várja a közönséget klasszikus zenei anekdotákra, viccekre, helyzetekre épülő stand-up esttel.

A Müpában az érdeklődők február 21-én Arcadi Volodos zongoraművészt hallhatják, aki a „Cziffra György-féle romantikus gondolkodásmódot előtérbe helyező, érzelmekre alapozó és káprázatos virtuozitást igénylő művészetet tartja magáénak és ezt sugározza” – hangsúlyozta Balázs János.

A Zeneakadémián Pierre-Laurent Aimard zongoraestjén Beethoven, Prokofjev, Obukhov és Szkrjabin művei szólalnak meg. A gálahangversenyen a Cziffra Fesztivál Életműdíjak, a Cziffra Fesztivál Tehetségdíjai és Ifjú Tehetség Díjainak átadása után a Bartók világverseny győztese, Cosima Soulez Lariviere hegedűművész Brahms d-moll szonátáját adja elő Balázs Jánossal, majd Liszt két műve hangzik el a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara előadásában, Vásáry Tamás vezényletével.

A művészeti vezető hangsúlyozta: a közönség szeretete és érdeklődése is arra buzdította, hogy növeljék a koncertek, a programok és a helyszínek számát. Felidézte, hogy november 5-én Cziffra György születésnapját ünnepelték A Virtuóz című, Kékesi Attila rendezte dokumentumfilm vetítésével. Több önkormányzat rendezett önállóan, de velük partnerségben ünnepi megemlékezést.

A középiskolásokat a Cziffra kód című, interaktív és nyomozós vetélkedővel szeretnék megszólítani a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei gyűjteményének szakmai vezetésével.

A fiatalok körében van mit tenni, őket nehéz arra ösztönözni, hogy érdeklődjenek egy nagy magyar zongoraművész iránt, ezért próbálják Cziffra György nevét a mai kor technikájával integrálni – mutatott rá, hozzátéve: az adventi időszakban pedig bárki kipróbálhatja a CZF Street Pianót a MOM Parkban, ahol a korábbi díjazottak, felfedezettek is koncerteket adnak négy alkalommal.

A fesztivált megelőzően ismét tartanak mesterkurzust, amelyre a világ legtehetségesebb fiatal művészeit várják. Az oktatásban Bogányi Gergely, Vásáry Tamás, Dráfi Kálmán, Mocsári Károly és Balázs János is részt vesz.

Jövőbeli terveiről a művészeti vezető elmondta: nagy szükség van a fiatal tehetségek segítésére, ezért alapítványt hoznak létre, hogy kibővíthessék többek között a mesterkurzusokat és edukációs programokat. Sokszor problémát jelent egy-egy hangszer megvásárlása, a tandíj, a külföldi kurzusokra való eljutás – sorolta, hozzáfűzve: ez mind olyan feladat, amelyeket Cziffra György a maga alapítványával is támogatott.

Balázs János kiemelte: fontosnak tartja, hogy 2021-ben Cziffra György 100. születésnapját világméretű rendezvénnyel ünnepelhessék meg, és érzése szerint meg is fog valósulni a terve. Hozzátette: azért viszi tovább Cziffra örökségét, mert úgy érzi, hogy törlesztenie kell mindazt, amit tőle kapott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!