2024.10.20. 14:00
A REpontokon félmilliárd palackot, üveget és dobozt váltottak vissza eddig
Az új rendszerben visszaváltott palackok, dobozok, üvegek száma a héten elérte a félmilliárdot - közölte Mol hulladékgazdálkodási koncessziós társasága, a MOHU pénteken az MTI-vel.
Ördög Nóra televíziós műsorvezető, a MOHU nagykövete a MOHU üvegvisszaváltó rendszerében gyermekgyógyászati intézmények támogatására eddig felajánlott összegről tartott sajtótájékoztatón a MOL Campuson 2024. október 3-án
Forrás: MTI
Fotó: Bruzák Noémi
A közleményben kiemelték, a MOHU célja, hogy három év múlva az italcsomagolások minimum 90 százalékát visszaváltsák Magyarországon, ahol a becslések szerint évente több, mint 3 milliárd italcsomagolás van forgalomban.
Ismertették, hogy
jelenleg 3700 helyen lehet visszaváltani a palackokat, ebből 1300 helyen kézi visszaváltás működik.
Ez a szám a jövőben tovább nő majd.
A közleményben kitértek arra, hogy a visszaváltó helyeket nem a MOHU jelöli ki, hanem önként lehet jelentkezni. A MOHU minden egyes visszaváltott palack után kezelési díjat fizet a boltoknak.
A boltok feladata az automaták mindennapos üzemeltetése, tisztítása, ürítése, környékük takarítása.
A MOHU közleménye szerint a jellemzően kistelepüléseket érintő kézi visszaváltás esetében is növekedés várható majd, hiszen a vásárlókat vonzza a visszaváltás lehetősége.
A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban levásárolható papírutalvány, eddig több mint 20 milliárd forintot kértek vissza így a vásárlók. A hazai automatáknál Európában egyedülálló lehetőség, hogy a visszaváltási díjat egyenesen a saját bankszámlára is lehet utalni, a visszaváltók körülbelül 10-15 százaléka választja ezt a megoldást. A MOHU tájékoztatása szerint több, mint egymillióan töltötték le az ehhez szükséges applikációt.
Az automatáknál lehetőség van arra is, hogy a visszaváltási díjat jótékony célra utalja a vásárló.
Ez a cél most a gyerekgyógyítás. Eddig mintegy 70 millió forintot adományoztak így a vásárlók, ez az összeg is folyamatosan nő, amit három, országos elérésű gyerekgyógyítással foglalkozó intézmény között osztanak majd szét, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetet, a Bethesda Gyermekkórházat és a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáját lehet így támogatni - írják a közleményben.