Gazdaság

2014.03.26. 12:22

Kényszertörléssel szüntettek meg hazánkban harmincezer céget

Megyei körkép – Egyre több céget kényszertörléssel vezetnek ki a cégbírók a piacról. Tavaly 33 610 cég szűnt meg, közülük 17 230 társaság kényszertörléssel.

Tremmer Tamás

Ezt az eljárást 2012 augusztusától alkalmazzák a cégbíróságok, azóta – idén márciusig – összesen csaknem 30 ezer cég kényszertörlésére került sor, tájékoztat a feketelista.hu" target="_blank" portál.

Korábban csak az ismeretlen székhelyű cég megszüntetésére irányuló eljárásban lehetett törölni egy céget, minden más felügyeleti eljárásban a cég megszűntnek nyilvánítása és kényszer-végelszámolása volt a legsúlyosabb szankció. A kényszer-végelszámolások nagy része azonban – a hiányzó vagyon miatt – hosszadalmas felszámolási eljárásokba fordult át. Ezért döntött úgy a jogalkotó, hogy a költséges felszámolás helyett bevezeti az olcsóbb és hatékonyabb kényszertörlés intézményét.

A cégbíróság négy esetben rendelheti el a kényszertörlési eljárást: (1) ha törvényességi felügyeleti hatáskörben eljárva a céget megszűntnek nyilvánítja; (2) ha a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezi be, és határidőn belül nem terjeszt elő törlése iránt szabályszerű kérelmet; (3) ha a cég a végelszámolás általános szabályaira történő áttérést nem hajtotta végre; (4) ha a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, és a végelszámolás lefolytatásának nincs helye. A kényszertörlési végzés ellen fellebbezni és felülvizsgálati kérelemmel élni nem lehet.

A kényszertörlési eljárás alatt a társaság vezetése már nem hozhat a cég működésére vagy átalakulására vonatkozó döntést, felelőssége viszont nem ér véget a kényszertörléssel. A ki nem elégített követelés erejéig ugyanis bármely hitelező 90 napon belül keresettel fordulhat a bírósághoz annak megállapítására, kik azok a személyek, akik a kényszertörlést megelőző három esztendőben felelősek voltak a fizetésképtelenség kialakulásáért. A hitelező kérheti, hogy a bíróság kötelezze a cég volt vezetőit a jogos követelése kiegyenlítésére. A felelőtlenül gazdálkodó számára tehát a kényszertörlés így elvileg nem jelenthet menekülési utat, az üzleti élet, a cégvilág viszont várhatóan tisztulhat.

Az elmúlt esztendőben az egy évvel korábbinál 22 százalékkal több cég szűnt meg, miközben 5,4 százalékkal kevesebb alakult: 2012-ben avállalkozói porondról 27519 cég tűnt el, helyükre 35642 új vállalkozás lépett. 2013-ban 33 610 cég vonult ki a piacról és 33711 vállalkozó alapított új céget. Egyelőre még nem tisztázott, mekkora szerepet játszik a „cégdemográfiában” a kényszertörlés intézménye. Jelenleg 545733 működő céget tartanak nyilván.A kényszertörlések megindítására vonatkozó információk is folyamatosan követhetők a feketelista.hu" target="_blank" oldalon, ahol az érintett társaság neve mellett szerepel a címe, az adószáma, a cégjegyzékszáma, a cégbírósági végzés száma, és megnevezi a határozathozó bíróságot is. A feketelista.hu" target="_blank" portálon egyetlen klikkeléssel már tizenkét közhiteles állami nyilvántartás cégekre vonatkozó minden elmarasztaló döntése, határozata is elérhető, itt mintegy félmillió vállalkozás csaknem egymillió adatát tárolják. Üzleti döntés meghozatala, partnerkiválasztás előtt hasznos, kifizetődő tanulmányozni ezeket az adatokat, tájékoztat Iklódi András, a portál főszerkesztője.

 

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!