2011.07.15. 17:25
Banki stresszteszt - 90-ből 8 bank elbukott, az OTP jól teljesített
Az OTP Bank Nyrt. becsült, hibrid tőkeelemek nélküli, konszolidált alapvető tőkemegfelelési mutatója a 2010. év végi 12,3 százalékhoz képest 2012-ben az alapforgatókönyv mentén 17,2 százalékra, a pesszimista forgatókönyv esetén pedig 13,6 százalékra módosulna, a bank eleget tesz a stresszteszthez megállapított tőkemegfelelési mutatónak - közölte az OTP Budapesti Értéktőzsde honlapján,
A közlemény szerint a bank továbbra is gondoskodik arról, hogy megfelelő szavatoló tőke álljon rendelkezésre a mindenkori biztonságos működéshez.
Az elmúlt évek pénzügyi válsága felértékelte a stabil tőkehelyzet fontosságát, az OTP Bank hagyományosan stabil tőkemegfeleléssel rendelkezett s mindezt az elmúlt években tovább erősítette, elsődleges tőkéje az egyik legmagasabb Európában - közölte a bank az MTI-vel pénteken az európai banki stressztesztet értékelve.
Az MTI információja szerint az OTP dobogós helyet ért el az idei stresszteszten.
Az OTP közleménye alapján a bankok ellenállóképességébe vetett bizalom visszaállításának érdekében, a stresszteszt feltételeit és módszertanát úgy alakították ki, hogy a résztvevő bankok tőkemegfelelése megítélhető legyen a hibrid tőkeelemek nélküli, alapvető tőkével (Core Tier 1) számított 5 százalékos küszöbértékhez viszonyítva. A pesszimista stresszteszt forgatókönyvet az Európai Központi Bank két éves időszakra kiterjedően (2011-2012) dolgozta ki. A stresszteszt végrehajtására a 2010. decemberi mérleg változatlanságát feltételezve került sor.
A közlemény leszögezi: a stresszteszt a résztvevő bankok jövőbeli stratégiáját és üzleti döntéseit nem veszi figyelembe, így nem szolgál az OTP Bank Nyrt. nyereségének előrejelzéséül.
Majdnem minden tizedik bank elbukott a teszten
A 90 vizsgált bankból nyolc elbukott az európai banki stresszvizsgálaton - derül ki az Európai Bankhatóság (EBA) által pénteken nyilvánosságra hozott eredményekből.
Az egyes bankok tájékoztatásai alapján öt spanyol, két görög és egy osztrák bank, a Volksbank bukott meg a stresszteszten.
A hatóság tájékoztatása szerint az év eleji állapotok alapján 20 bank került volna a kritérium 5 százalékos első körös magtőketartalék szint alá, azonban az azóta hatályba léptetett, több mint 50 milliárd euró tőkeinjekciót hozó intézkedéseknek köszönhetően 8-ra csökkent a teszten elbukó bankok száma.
A közzétett eredmények alapján 16 európai pénzintézetnek volt 5-6 százalék közötti alacsony, de elégséges tőkemegfelelési mutatója. Ezek között hét spanyol, két német, két görög és két portugál bank van.
A hatóság tájékoztatása szerint a nyolc bank tőkehiánya 2,5 milliárd euró volt. December végi állapotok alapján az utólagos tőkeemelések előtt 26,8 milliárd eurós tőkehiányban szenvedett az európai bankszektor.
Az EBA számításai szerint az európai bankoknak 200 milliárd eurónyi kitettségük van az adósságválság által leginkább sújtott három ország adósságának. Ennek mintegy fele görög állampapír. A görög államadósságnak való kitettség mintegy 67 százalékát a görögországi pénzintézetek adják; csupán 30 milliárd eurónyi kötvény van külföldi kézben. Hasonló arányt mutattak az ír és portugál bankok is. Az írországi bankok az ír adósságnak való kitettség 61 százalékát, azaz 52,7 milliárd eurót adták ki, míg a portugál pénzintézetek 63 százalékát, vagyis 43,2 milliárd eurót.
A szervezet ugyanakkor hangsúlyozta, hogy számításaik nem fednek le valamennyi kockázatot, így a második körös hatásokat. "Ilyen hatások a befektetői megítélésben bekövetkezett változások, az európai bankrendszer egészében bekövetkezett finanszírozási nehézségek hatása.
Az EBA a 91 vizsgált bankból 90 esetében közölt eredményeket. Egy német bank, a Landesbank Hessen Thüringen megtagadta adatainak közzétételét, ellene bankfelügyeleti eljárást indítanak.