Gazdaság

2011.04.18. 15:09

A faipar veszélyes üzem

Pápa - A faiparban rendkívül nagy fordulatszámon működnek a gépek, így elég egy pillanatnyi kihagyás, s megtörténik a baj. Ezért különösen ajánlott a munkavédelmi szabályok betartása.

Tremmer Tamás

A közelmúltban közös fórumot tartott Pápán a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Pápai Ipari Park Kft. Ezúttal a fa- és bútoripari vállalkozókat szólították meg, részükre a munkavédelmi követelményekről tartottak tájékoztatót.

A Veszprém Megyei Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szerv Munkavédelmi Fel-ügyelőségének megbízott igazgatóhelyettese, Troják László előadásában kiemelte, a fa- és bútoripar veszélyes üzem, ahol fontos szerep jut a személyi, a tárgyi és a szervezési feladatoknak egyaránt. A munkavédelmi ellenőrzések tapasztalata alapján kijelenthető, a modern technika ellenére is nagy a balesetek, az egészségkárosodások kockázata. A helyzetet nehezíti, hogy a megmunkált fa nem teljesen homogén anyag, előfordulhatnak benne ághelyek, göcsök, repedések, belső feszültségek, ezért a megmunkálás során a viselkedése nem mindig kiszámítható.

Faipari baleseteknél a kör-, a szalagfűrészgép, valamint a marógép a leggyakoribb baleseti forrás. A marógéppel történt balesetek szinte mindig több ujj csonkolásával járnak. Megyénkben a közelmúltban, március 16-án történt ilyen súlyos kimenetelű baleset.

 


A munka-egészségügyi előírások betartása ugyancsak rendkívül fontos az egészségvédelem érdekében. Az alkalmazott technológia minden esetben porral és zajjal jár. Egyes fafajok nedvei, gyantája, egyéb alkotói bőrallergiát okozhatnak, irritálhatják a szemet, a nyálkahártyát. A kemény fafajok pora rákot okozhat.

Troják László kijelentette, a munkavédelmi felügyelőség minden olyan kezdeményezéshez partner, ahol a munkabalesetek, az egészségkárosodások megelőzése a cél. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség is azért hozta létre a munkavédelmi tanácsadó szolgálatot, hogy a munkavédelmi előírásokról bárki tájékozódhasson. Megyénkben Kovács László a munkavédelmi tanácsadó, aki itt is jelen volt, és megkeresésre bármikor rendelkezésre áll.
A fórumon a pápai munkaügyi kirendeltség vezetője, Bocskay Gyöngyi a támogatási lehetőségekről adott átfogó tájékoztatót a jelenlévőknek.
Dr. Molnár Ferenc kamarai tanácsos arról beszélt, hogy pápai vállalkozók részvételével bútoripari klasztert kívánnak szervezni.
Ennek keretében a tagok nagyon sokat tanulhatnának egymástól. A kereskedelmi és iparkamara biztosítja a működési feltételeket, de klasztert tartalommal a tagoknak kell megtölteniük.
 



Védelem por, zaj, vegyszerek ellen

- A por elleni védelem egyik leghatékonyabb módja, ha nem az üzemben központi módon, hanem a keletkezés helyén, vagyis a gépnél közvetlenül történik az elszívás.

- A munkagépek működése zajhatással jár, amit nehéz kiküszöbölni. Ha a zajszint meghaladja az egészségügyi határértéket, általában egyéni védőeszközök használatát írja elő a munkáltató.

- A faipari tevékenység során számos vegyi anyagot használnak fel, például ragasztót, festéket, pácot, viaszt és a többit.

- Ezek többsége veszélyes anyagnak minősíthető, amelyek úgyszintén növelik a munka-egészségügyi kockázatot.



Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!