2010.12.01. 20:53
Odafigyelnek a kis- és közepes vállalkozásokra
Veszprém - A mikro-, kis- és középvállalkozó (kkv) rétegnek jelentős szerepe van a gazdaság felépülésében. Ezért különös figyelmet szentelnek nekik.
A megyeszékhely ipari övezetében, a Házgyári út környékén, valamint a Cser-erdőben található kkv-szektor számára szervezett gazdaságfejlesztő fórumot az Ökopolisz Klaszter, hogy megvitassák velük a legfontosabb kérdéseket. A nap folyamán beszámoltak a Közép-dunántúli Regionális Operatív Program fejlesztési koncepciójáról, a helyi kis- és középvállalkozások K+F+I (kutatás, fejlesztés, innováció) kapcsolódási lehetőségeiről, valamint Veszprém gazdaságélénkítő szerepéről.
A fórumot megelőző sajtótájékoztatón Porga Gyula polgármester a város helyzetéről beszélt. Úgy fogalmazott, a gazdasági válság a megyeszékhely gazdálkodására is rányomta a bélyegét, hiszen a központi források, a helyi bevételek egyaránt elapadtak. Ilyen körülmények között is megpróbáltak segíteni a városban megtelepedett vállalkozásoknak. Az önkormányzat, az önkormányzat intézményei 2010-ben nem emeltek bérleti díjat, csökkentésre viszont volt példa. Az iparűzési adó beszedésében is rugalmasságot tanúsítottak. A Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával egyeztetve kibővítették a Veszprém Város Helyi Vállalkozásokat Támogató Közalapítvány támogatási céljait, valamint megnövelték az igényelhető támogatás összegét. Ezen keresztül a bajba került cégeknek kétmillió forint likviditási hitelt nyújtottak, fejlesztésre öt-, munkaerő-megtartásra akár 30 millió forint forrásigénylést nyújthattak be a vállalkozók.
Porga Gyula szólt arról is, hogy a napokban készül a város 2011-es költségvetése, jövőre sem számolnak jobb helyzettel, mint amilyen az idei volt. Ezért kétirányú cselekvési folyamatot indítottak: egyrészt csökkentik a kiadásokat, másrészt növelni szeretnék a bevételeiket. Már túl vannak a polgármesteri hivatal működésének átvilágításán, ennek az lesz az eredménye, hogy más szervezeti struktúrát alakítanak ki, ami hatékonyabb működést tesz lehetővé. Jövőre az intézmények átvilágítása kerül sorra. Itt szeretnék bevezetni a feladatfinanszírozási modellt. Emellett kialakítanak egy olyan működési modellt is, ahol az intézmények fenntartása egy kézbe kerülhet, a dolgozóknak csak az intézményi feladatok ellátására kell koncentrálniuk. E két modell külön-külön működtetésére az országban több helyen is van példa, együttes alkalmazásukkal azonban Veszprém úttörő szerepet vállal.
Az Ökopolisz Klaszter elnöke, Farkas András elmondta, a mikro-, kis- és középvállalkozó (kkv) rétegnek jelentős szerepe van a gazdaság felépülésében. Ezért különös figyelmet szentelnek nekik. A Házgyári út térségében összesen 220 vállalkozás működik, a minapi fórum keretében az ő speciális problémáikra kívántak válaszokat adni. Farkas András úgy fogalmazott, hogy minden esély megvan arra, hogy előbbre jussanak, hiszen a vállalkozásokban megvan az együttműködési, a partnerségi hajlam, amire lehet építeni, akár jövőre megnyíló pályázati lehetőségeket is ki tudnának aknázni.