2010.11.09. 19:34
Bevetették a dudaritot a vörösiszap ellen
Körkép - Rengeteg háztáji és hobbiállat hullott el a vörösiszap-katsztrófában. A mezőgazdasági területeken tilos a betakarítás, a halászat, vadászat és az erdőgazdálkodás a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal által kijelölt területeken.
Az elhullott állatok gyűjtéséhez Devecserben és Kolontáron konténert állítottak fel. Ezekben az első napoktól október végéig két ló, két borjú, 54 kutya, négy sertés, 731 baromfi, nyolc macska, három nyúl, egy juh, két sün, két róka, egy nyest, valamint a kolontári halastóból kimosott, 10 kiló hal tetemét tették bele.
Legeltetési tilalom van érvényben Apácatorna közigazgatási területéhez tartozó Torma patak által elöntött területen, Kamond, Nagypirit, Csögle, Egeralja, Adorjánháza községek közigazgatási területeihez tartozó vízzel elárasztott legelőkön. Takarmány-felhasználási tilalom vonatkozik Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely, Somlójenő, Tüskevár, Apácatorna, Kisberzseny területén, valamint az Apácatorna közigazgatási területéhez tartozó Torna patak által elöntött területen, Kamond, Nagypirit, Csögle, Egeralja, Adorjánháza községek közigazgatási területeihez tartozó vízzel elárasztott legelőkön. Erdőgazdálkodási tilalom alatt áll Devecser, Somlóvásárhely és Tüskevár egyes része.
Az előzetes felmérés alapján hozzávetőleg 800 hektár termőföldet érint a szennyezés. A vörösiszap átlagosan 5-10 centméter magasságban (minimum három centiméter, maximum 45 centiméter) borítja a területeket. Iszappal elöntött 300 hektár gyep, 310 hektár előkészített szántó, 30 hektár lucerna, 150 hektár kukorica, 15 hektár cirok. Kolontár, Devecser, Somlóvásárhely, Somlójenő, Apácatorna, Tüskevár, Kisberzseny közigazgatási területén tilos a be nem takarított, emberi fogyasztásra szánt szántóföldi kultúrnövények, a zöldségek, valamint a gyümölcsök szállítása, forgalomba hozatala, illetve felhasználása.
Az október 20-án megkezdett akkreditált talajminta-vételezés október végén befejeződött. A kijelölt 75 mintavételi egységből 61 egységen végeztek el mintavételezést az előzetesen meghatározott talajmélységekből. Tizennégy helyen azonban nem vettek mintát, mert néhány kijelölt egységen a szakemberek nem tapasztaltak iszapelöntést, csak belvizet, mocsarat. A sérült tározó és Kolontár közötti területen kialakított ideiglenes gátak környezetében a földmunkák miatt jelenleg már nincs iszapborítás. A tervek szerint Kolontár határában, a vasút mentén kialakítanak egy végleges gátat, így a gát és a sérült tározó közötti területet elzárt biztonsági területté fogják nyilvánítani.
A talajmintákat a kijelölt Vas megyei, illetve Fejér megyei MgSzH Talajvédelmi laboratóriumokba szállították. A helyszínen a szakemberek megállapították, hogy 10 centiméternél vastagabb iszaplerakódás a zagytározótól távolabbi, mély fekvésű területeken (Somlóvásárhelytől kezdődően nyugat felé) alakult ki. Azon termőterületeken, ahol még az elöntés előtt megmunkálták a talajt, az iszap a felső 10-20 centiméteres mélységben beszivárgott a talajba. Azonban azokon a növényzettel fedett területeken, ahol az iszap-katasztrófát megelőzően egyáltalán nem végeztek talajmunkát, a beszivárgás nem volt tapasztalható.
Az elmúlt hétvégén két mezőgazdasági vállalkozó 16 hektáron Huminit-Dudarit talajjavító anyagot szórt ki, amelyből 10 hektárnyi területen a készítményt megközelítőleg 15 centiméteres mélységig betárcsázták. A kezelés előtt a területen a vörösiszapos, nedves foltokban a kémhatás 11, illetve 12 pH értékű lúgosságot mutatott. A megyei MgSzH által november 4-én - Devecser város közigazgatási területén a szennyezett termőföldeken - végzett helyszíni bejárás során megállapították, hogy a vizsgált területen a vörösiszap borítás vastagsága legfeljebb két centiméter, illetve a szennyezés csak a termőtalaj felső rétegébe szivárgott be.
Ez alapján az MgSzH az említett földrészleten a művelési tilalmat feloldotta és ezzel egyidejűleg engedélyezte, hogy hektáronként öt tonna Huminit-Dudarit Talajkondicionáló Készítményt műveljenek a talajba, továbbra is azzal a feltétellel, hogy azt csak az MgSzH által meghatározott vállalkozó végezheti, valamint minden egyéb (talaj)művelettel kapcsolatban a tilalom továbbra is érvényben marad.
A kezelt területen foltokban megtalálható vörösiszapos vízállások, kisebb vízmosások azonban jelentősen lassítják a munka menetét. Emellett a táblákon szalmabálákat, farönköket, oszlopokat, személyautót és egyéb hulladékokat kell kerülgetniük a szórást végző traktoroknak, emiatt nem végezhető el a teljes terület mentesítése. A készítmény kijuttatásával és betárcsázásával kapcsolatos munkálatokat továbbra is a devecseri falugazdász-iroda vezetője koordinálja és felügyeli.