2010.01.14. 13:31
Fókuszban a környezetipar
Balatonalmádi - A klaszterek működése együttműködésen alapul, s nagyfokú erőforrás koncentrációt tesz lehetővé. Hazánkban az elmúlt évtizedben mintegy 200 klaszter alakult.
A környezetvédelem, a környezetipar megkerülhetetlen, hiszen az emberi tevékenység minden szegmensét érinti. Mindez a tegnapi, balatonalmádi konferencián hangzott el, amelyet „Fókuszban a dunántúli környezetipari klaszterek” címmel rendeztek a Pannónia Kulturális Központban. Az eszmecserére nyolc klasztert hívtak meg, amelyek összesen mintegy 180 tagot képviselnek a környezetipar területén. Ezekben a szervezetekben vállalatokon, vállalkozásokon kívül a dunántúli tudásközpontok, az ipari központtal bíró városok egyaránt jelen vannak.
A konferencia célja a hatékonyabb információ csere, az együttműködés elősegítése, a személyes kapcsolatok kiteljesítése, mondta köszöntőjében dr. Bakonyi Árpád, a Nitrokémia Zrt. vezérigazgatója. Ők is nagy lehetőséget látnak a klaszterekben, hiszen nagyfokú erőforrás koncentrációt tesznek lehetővé. Ezért hívták életre „édes gyermeküket”, az Észak-balatoni térség Környezetipari és Veszélyeshulladék-kezelő Klasztert, amely az Ökopolisz klaszterrel együtt a konferencia házigazdája volt.
A Pannon Egyetem (PE) jelentős szerepet vállal az ilyen együttműködések létrehozásában, az intézmény hét klaszter alapítója, tájékoztatott dr. Sugár Péter, a PE Innovációs Centrum vezetője. A környezetipar helyzetét és lehetőségeit dr. Kovács László, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének elnöke elemezte. Szerinte hazánk több, fejlődési potenciállal bíró iparággal rendelkezik, ilyen például a vízgazdálkodás, a hulladékkezelés, a megújuló energia, a biotechnológia. Ezek akár külföldön is lehetőséget jelentenek számunkra.
A klaszterek működése mindig együttműködésen alapul, önszerveződő, és a tagok a kölcsönös előnyöket keresik, fejtette ki dr. Zombori Zita. A Pólus Program Iroda ügyvezető igazgatója a klaszterek fejlődési irányairól tartott előadást. Kígyóssy Gábor, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség tervezési irodavezetője a pályázati lehetőségekről tájékoztatott.
A prezentációkat követően a résztvevők megvitatták a klaszterek, klasztertagok, tagvállalatok közötti együttműködés lehetőségeit is.