Gazdaság

2009.09.25. 02:29

Tele van már a puttonyuk

Budapest - Nagyon nagy baj van a mezőgazdaságban: a gazdasági válság igazából most érte el ezt az ágazatot. A bajokat csak tovább tetézi a hitelezés szinte teljes leállása és a termékpiac teljes pangása.

Varga Ibolya

Téli Róbert, a Magyar Agrárkamara főosztályvezetője, a megyei szervezet titkára tájékoztatása szerint azt állapította meg az országos szervezet elnöksége a hét elején tartott ülésén: szinte nincs olyan része az ágazatnak, mely ne veszteséget termelne ebben az évben. 

Átfogó intézkedést kell hoznia sürgősen a hazai és a brüsszeli agrárirányításnak, hogy a tömeges csődtől, felszámolástól megmentse a gazdálkodókat. Hónapok óta pang a gabona, a gyümölcs, a tej piaca, ehhez csatlakozott most a szőlő és az alma, illetve a repce és a napraforgó. 

Az árak nyomottak, a bevétel nem fedezi a kiadásokat - már ott, ahol van értékesítési lehetőség. A termelők több százmilliárd forint árbevétel-csökkenést szenvednek el tavalyhoz viszonyítva. A bevétel elmaradását nem lehet pótolni külső forrásból, azaz hitelből sem, mert a bankok nem adnak kölcsönt. Annak ellenére nem, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) keretein belül elméletileg 50 milliárd forint áll erre a célra rendelkezésre. 

A Magyar Agrárkamara már hónapok óta megfogalmazta, illetve folyamatosan fogalmazza meg javaslatait, melyet eljuttat a magyar agrártárcához és az Európai Unió Bizottságához, de az eddig hozott intézkedések kevésnek bizonyulnak. Így van ez a tejágazat esetében és a gabonaágazatban is. 

Hiába vannak tele a magtárak, a pincék, a gyümölcs- és zöldségtárolók, a terményt értékesíteni alig lehet, azt is csak nyomott áron, veszteséggel. A megyei agrárkamarák elnökei ezért újabb javaslatokkal egészítették ki korábbi felvetéseiket. Így a gabonapiac stabilizálása érdekében felszólítják a magyar kormányt, hogy az állami Concordia Közraktár Zrt., illetve a TIG Zrt. kezdjen az MFB forrásai felhaszná- lásával gabonafelvásárlásba. 

Néhány százezer tonna termény megvétele már vélhetően beindítaná a piacot, emelné a mostani nyomott, tonnánként alig 20-26 ezer forintos árakat, azaz valami pezsgést hozna a gabonavertikumban. Továbbá megerősítették korábbi álláspontjukat, miszerint Brüsszelnek ismét intervenciót kellene alkalmaznia a kukorica esetében is. Magyarországról legalább 800-900 ezer tonna kukoricát kellene megvennie a közösségnek, melyet - csakúgy, mint a korábbi években - később jó áron értékesíthet. 

További felvetés, hogy azok az államok, melyek nem rendelkeznek tengeri kikötővel, kapjanak normatív uniós fuvarköltség-támogatást. A köztestület ragaszkodik korábbi álláspontjához, hogy Brüsszelnek le kell állítania a tej termelési kvótáinak további növelését, előre kell hoznia az ágazatnak szánt támogatások kifizetését és azokat 50 százalékkal kell emelnie. 

A Magyar Agrárkamara két hete levélben fordult Mariann Fischer Boel uniós agrárbiztoshoz javaslataival, de az udvarias viszontlevél csak arról szólt, hogy érdemi választ majd a biztos titkársága fog adni a magyar felvetésekre - számolt be az ülésen Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara elnöke. Az ágazati gondokat, a gazdálkodók kiadásait csak növeli egy sor olyan tényező, melyre korábban alig volt példa. 

Az utóbbi hetekben, hónapokban megszaporodtak a különféle hatósági intézkedések, melyek sokszor súlyos százezer forintokat vesznek ki a termelők zsebéből büntetés formájában. Ezek a legtöbb esetben megalapozott, jogilag alátámasztott intézkedések, ennek ellenére a Magyar Agrárkamara arra kéri a kormányzatot, különféle hatósági szervezeteket, hogy tekintettel az ágazatban kialakult kritikus helyzetre, belátással kezeljék a területen adódó problémákat. Ehhez sokszor jogszabály-változtatásra is szükség lenne. 

Ebben a helyzetben az ágazat nem engedheti meg magának, hogy lemondjon a magyar költségvetési támogatásokról. 

A megszorítások szükségességét a Magyar Agrárkamara sem vitatja, de annak mezőgazdaságra kivetett mértékét igen. Ezt már idén februárban leszögezte a köztestület, amikor 33 milliárd forintnyi költségvetési támogatást vont meg a kormány, és most is, amikor a 2010. évi költségvetés tervezete újabb 46 milliárdnyi megvonást tartalmaz. 

Az elnökség szerint ma nem engedheti meg az ágazat, hogy ennyi pénzről lemondjon, akkor, mikor versenytársaink megkapnak minden támogatást és a magyar agrárium ilyen válságos helyzetbe került.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!