Gazdaság

2009.06.17. 02:29

Kevesebb vendég a tónál

Veszprém - Tizenhat, illetve nyolc százalékkal csökkent a külföldi és a belföldi vendégek száma az év első négy hónapjában a kereskedelmi szálláshelyeken az előző évhez képest. A vendégéjszakák száma 14, illetve nyolc százalékkal csökkent. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 12 százalékkal mérséklődött.

Kiss Nikolett

Az év első négy hónapjában 706 ezer külföldi vendég 1,916 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szál-láshelyeken, a vendégek száma 16, a vendégéjszakák száma 14 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. 

Az öt legjelentősebb küldő ország közül Ausztria kivételével mindegyikben - Németország, Románia, Nagy-Britannia, Olaszország - visszaesés tapasztalható a vendégforgalom tekintetében. 

Nagy-Britannia esetében a legjelentősebb a visszaesés, 34 százalékos, bár a brit vendégéjszakák száma a tavalyi év egészében emelkedett, azonban szeptember óta erőteljesen csökkent a forgalom. 

Az első négy hónap során az amerikai országok vendégforgalma harminchárom százalékkal esett vissza. Ezen belül az Egyesült Államokból érkező vendégek harminchat százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a hazai szálláshelyeken. 

A külföldivendég-forgalom 89 százalékát realizáló szállodákban minden kategóriában mérséklődött az eltöltött éjszakák száma. 

Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 895 ezer belföldi vendéget és 1,9 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak, a vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt nyolc százalékkal csökkent. 

A belföldivendég-forgalom 75 százalékát fogadó szállodákban szintén nyolc százalékkal mérséklődött az éjszakák száma az egy évvel korábbihoz képest. A belföldi vendégek körében szintén népszerű panziók esetében 16 százalékos visszaesés volt. 

A különböző utazási célok közül a hivatalos célból, illetve a konferenciára, kongresszusra érkezők együttes aránya 37 százalék. 

A szabadidejük eltöltése miatt utazók 14 százalékának elsődleges célja az egészségturizmus volt. Januártól áprilisig a szállodai vendégforgalom 31 százaléka a gyógy- és wellness-szállodákba irányult. 

A vendégek többsége egyénileg foglalta le szállását, az elektronikus úton bonyolított szállásfoglalás egyre jelentősebb az utazók körében. 

A vizsgált időszakban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan harmincegy százalékos volt, ezen belül a legnagyobb érték a gyógyszállodák esetében figyelhető meg (49,9 százalék), bár kapacitáskihasználtságuk hat százalékkal elmaradt a 2008-ban mért értéktől. 

A Balatonon és Budapesten eltöltött vendégéjszakák száma január-áprilisban tizenkét, illetve tizennyolc százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A vendégforgalom visszaesése lényegében valamennyi régióban jellemző volt. 

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 57 milliárd forint bruttó árbevételt értek el a megfigyelt időszakban, ezen belül a szállásdíjbevétel 31 milliárd forint volt, az összes bevétel folyó áron 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábban mért értéktől.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!