2011.04.27. 19:36
Az erdő legjobb gazdája az erdész
Veszprém - Az erdőgazdasági tevékenység, a vadászat társadalmi elfogadottságának növelése, az állami vagyon védelme, hatékony működtetése mindezeket legfontosabb célkitűzéseinek tartja Tengerdi Győző, a Verga Zrt. tizedik hónapja hivatalban lévő vezérigazgatója.
A HM Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. vezérigazgatója, Tengerdi Győző bevallottan szereti a kihívásokat. Életében mindig voltak céljai, amelyek eléréséért fáradhatatlanul küzdött. Szerinte, ha bizonyos időszakonként új feladattal szembesül az ember, az jót tesz a motivációjának, az előmenetelének. Amikor tavaly júliusban a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Fejlesztési Banktól megkeresték, nem sokat gondolkodott, még akkor sem, ha ez részben más irány volt, mint amit eddig végzett.
- Nem az volt a fontos, engem hogyan fogadtak, sokkal inkább az, én miként állok a feladathoz, a kollektívához, a veszprémi közélethez. Érkezőként igyekeztem mindenkivel szemben nagyon nyitott, becsületes, segítőkész lenni - jelezte, tisztában volt vele, hogy "kívülről" érkezett. - Belépője sikerénél sokkal fontosabb, hogy nyakába szakadt a munka. Tavaly májusban közel 300 ezer köbméteres széldöntés volt a területükön, miközben az évi üzemszerű fakitermelésük 130 ezer köbméter! A vihar mindemellett majdş egymilliárd forintnyi kárt okozott a társaságnak. A rendhagyó gazdálkodási év 3,8 milliárd forint árbevételt eredményezett. A széldöntés miatt azonban a következő hat-nyolc évben nem tudnak annyi fát kitermelni, amennyi a normál üzemmódhoz kell, ezért 700 millió forintot céltartalékba helyeztek. Tengerdi Győző leszögezte, a több bevétellel úgy kell gazdálkodniuk, hogy később ne legyenek veszteséges éveik.
A Verga Zrt. ötvenezer hektáron végez tartamos, természetközeli, fenntartható erdőgazdálkodást, 18 ezer hektáron pedig vadgazdálkodást. A kollektíva létszáma megközelíti a százat. A közmunka-programból is kiveszik a részüket, átlagosan 60 70 embernek biztosítanak munkát
A vezérigazgató elmondta, a vadgazdálkodási ágazatban rejlő lehetőségeket a korábbi szakmai tapasztalataira támaszkodva szeretnék még jobban kiaknázni, ezért az ágazat irányítását magához vette. Új vendégkör felkutatása, a régiekkel előnyösebb szerződések kötése, a nem trófeás vadászatok értékesítése, az alsóperei Park Hotel kihasználtságának növelése, a szolgáltatás minőségének emelése mind-mind szerepelnek a tervei között.
Korábban úgy érezte, az állami erdőgazdaságok tevékenységét a titokzatosság övezi, ő ezen - összhangban a tulajdonosi elvárásokkal - változtatni kíván. Nyit a közélet felé, hogy lássák az emberek, milyen komoly gazdálkodást, milyen magas színvonalú szakmai munkát végeznek a Vergánál. Személyesen is arra törekszik, hogy együtt dolgozzanak helyi közösségekkel, önkormányzatokkal. Sok területen például természetvédelem, ökoturizmus kapcsolódhatnak egymáshoz, így segítve egymás tevékenységét. A Verga az ágazatok - vadgazdálkodás, erdőgazdálkodás, mezőgazdaság, természetvédelem - szereplőivel is együttműködik. Ugyanakkor hangsúlyozta, az állami tulajdont messzemenőkig megőrzik. Határozottan fellépnek mindaz ellen, amit a törvény tilt. Az erdeik védelme érdekében közös akcióik vannak a rendőrséggel, a katonasággal.
Amikor arról kérdeztük, mivel lenne elégedett, határozott választ adott:
- Be kell bizonyítanunk, hogy állami tulajdonú cég is tud olyan hatékonyan működni, mint egy magánvállalkozás. Ez jogos tulajdonosi elvárás. Az erdő legjobb gazdája a jó erdész, a jó vadgazda ugyancsak a legjobb gazdája a rábízott vadnak. Mi ebbe az irányba indultunk el.
Már több mint húsz éve vadászik
Tengerdi Győző a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetemen szerzett matematika-testnevelés szakos tanári diplomát. Ezt egy szaküzemgazdász diplomával toldotta meg, amit a zalaegerszegi Pénzügyi és Számviteli Főiskolán abszolvált. Tíz évvel ezelőtt vadgazdálkodási szakmérnöki diplomát is szerzett, Hódmezővásárhelyen. Több mint húsz éve vadászik, saját szavaival élve: foxivérű vadász. 1999-2008 között Somogy megyében vadászatszervezéssel foglalkozó magánvállalkozása volt, amit a vezérigazgatói poszt miatt hátrahagyott. Sokat publikált magyar vadászati szaklapokban. Különféle társadalmi szervezetek munkájából kivette a részét, ilyen például a Vadászati Kulturális Egyesület, ahol az alelnökségig vitte, alapító elnöke volt a Safari Club International hazai szervezetének. Mindezek révén széles körű ismeretségre és ismertségre tett szert.