2015.02.25. 09:31
Síelés, jó levegő, nyugalom: minden feltétel adott az egészséges életmódhoz Eplényben
Ha Eplény, akkor a sípálya jut eszébe elsőre mindenkinek. Azonban a mindössze ötszáznegyvenhét lelkes községben aktív a közösségi élet; működik színjátszókör, alapítvány és híres a gyereknap is.
A települést 1749-ben a ciszterci rend alapította, a legrégebbi épülete ma a közösségi háznak ad otthont. A fellendülést a mangánérc bányászat hozta meg az 1900-as évek elején. 1979-ben részben, majd véglegesen 1989-ben zárt be a bánya. A korábban Olaszfaluhoz, majd Zirchez tartozó Eplény életében újabb fellendülést jelentett, amikor 1992 január elsején önálló közigazgatása lett. 1993-tól kezdődött a közművesítés, mely mára teljes a községben. Azóta az önkormányzat intézményeket, óvodát, kultúrházat és könyvtárat hozott létre. Az utóbbi időszakban a közösségi terek fejlesztésén van a hangsúly – tudtuk meg a tősgyökeres eplényi Fiskál Jánostól, aki a 1992 óta polgármester.
A képviselő testület összetétele is több ciklus óta stabil. A polgármester szerint mindez annak is köszönhető, hogy soha nem ígérgettek feleslegesen, az önkormányzat gazdálkodása kiszámítható és figyelembe veszik az eplényiek igényeit, elképzeléseit, a lakosság és az önkormányzat együttműködése példaértékű.
Az utóbbi időszakban a közösségi terek fejlesztésén van a hangsúly – tudtuk meg a tősgyökeres eplényi Fiskál Jánostól, aki a 1992 óta polgármester (Fotó: Kutasi Zsófia)
A közelmúltban közösségépítő valamint egészségfejlesztő pályázaton is nyertek, emellett létrehoztak egy integrált közösségi szolgáltató teret.
Az önkormányzat az önállóvá válásának első évtől vette át a sípálya üzemeltetését, a kézzel fogható fejlesztés pedig 2005-ben kezdődött, melynek köszönhetően országosan az egyik legjobban felszerelt pályarendszert alakították ki. Az ötszázharmincöt méter magasan fekvő terület egyedi klímájának köszönhetően hosszú ideig megtartja a havat. A változatos terepen a kezdők és a profi síelők is jól érezhetik magukat. Speciális az extrém, és a nemzetközi női szlalomversenyekre is alkalmas pálya.
A sípálya az eplényieknek időszakosan jövedelem kiegészítést, az önkormányzatnak iparűzési adót biztosít. A szálláshelyek száma is jelentősen megnövekedett az idegenforgalomnak köszönhetően. A téli szezonon kívül terepkerékpáros versenyeket is rendeznek, bővítve a pálya kínálta repertoárt. Több országos rendezvényt is tartanak és a kerékpározás szerelmeseinek is ideális helyszínt biztosít. A községben, mely jelenleg a veszprémi járáshoz tartozik és Veszprém várossal közös önkormányzati hivatalt működtet, ötven építési telket jelöltek ki az elmúlt időszakban, hogy a fiatalok számára is biztosítsák a letelepedéshez a lehetőséget.
Eplényben a fő problémát a 82-es főút megnövekedett forgalma illetve annak rossz állapota jelenti, melyre megoldás lenne a tervezett elkerülő út megépítése.
A helyi könyvtár, melynek ellátó könyvtára az Eötvös Károly Megyei Könyvtár, szintén fontos szerepet tölt be a község életében. Elsősorban az idősebbek a középkorúak és a gyerekek látogatják. Tarné Jámbor Anita könyvtárostól megtudtuk, a fiatalok szívesen jönnek segítséget kérni tanulmányaikhoz. A közművelődéshez kapcsolódva népszerűek a gyermekprogramok, a kézműves foglalkozások. A településen rendszeresen tartanak egészségnapokat, ahol állapotfelmérésen vehetnek részt az érdeklődők. Elsősorban a Bakony vonzotta Tarné Jámbor Anitát, aki tizennyolc éve Veszprémből költözött Eplénybe. Nagyon szeret itt élni, mint mondta egy percig nem bánta meg hogy ide költözött. Először a környék, az erdő és a hegyek miatt jött családjával Eplénybe, melyet annyira megszerettek, hogy végül itt telepedtek le. Az is sokat számított nekik, hogy a helyiek kedvesek, befogadóak.
Híresnek számít az eplényi gyereknap, amelyen közel ötezren vesznek részt évről-évre. A rendezvényt az Eplényi Gyermekekért Alapítvány karolja fel, melynek elnöke Dreissiger Gáborné. Az egész napos programon kulturális és sport programok szerepelnek, valamint népszerű előadók és amatőr művészek is fellépnek. Dreissiger Gáborné 2003 óta él a községben, szerinte azért is jó Eplényben lakni, mert itt az emberek még odafigyelnek egymásra ha gond van, lehet számítani a segítségre.
Az Eplényi Gyermekekért Alapítvány elnöke Dreissiger Gáborné. Fő rendezvényük a gyereknap, amelyen évről-évre közel ötezren vesznek részt
Takács Tímea programszervezőként dolgozik és többek között a közművelődési programokat menedzseli. Elmondta, aktívak az ifjúsági és civil szervezetek. A községben a művelődési házban és szabadtéren is rendeznek műsorokat, kézműves foglalkozásokat, hagyományőrző programokat. A farsang, a falunap, a mikulás is mindig népszerű, ahova sztárfellépőket is szoktak hívni. Ilyenkor egész napos színpadi programok mellett gulyáságyúban főzik a pörköltet. Tímea egyben a Fortuna színjátszó egyesület elnöke. 2004 óta eplényi, a szép környezetet, a jó levegő őt is maradásra bírta a községben.
Takács Tímea programszervező, a Fortuna színjátszó egyesület elnöke. 2004 óta eplényi, a szép környezetet, a jó levegő őt is maradásra bírta a községben