2020.11.17. 06:35
Kiderült: így terjed a leggyorsabban a koronavírus
A kutatók már biztosak abban, hogy cseppfertőzéssel és a levegőben terjedve kapják el a legtöbben a betegséget.
Forrás: Shutterstock
A koronavírus világszintű elterjedése kezdetén a tudósok sokat vizsgálták, hogy milyen felületeken és mennyire gyorsan terjed.
Egy új kutatás szerint a leghatékonyabban a cseppfertőzés mellett a levegőben lebegő mikrorészecskékkel terjedhet a betegség.
Ezért is lett a maszk és a távolságtartás az egyik legfontosabb eleme a koronavírus elleni védekezésnek. A szakértők véleménye azonban itt is eltérő, hiszen míg a WHO egy métert, addig az amerikai járványügyi hatóság és a brit nemzeti egészségügyi szolgáltató két méter távolságot javasol betartani – írja az Infostartra hivatkozva a Ripost.
A légzőszervi megbetegedésekért felelős patogének leginkább az öt mikrométeres aeroszol részecskékhez kapcsolódnak. Ezek pedig képesek a levegőben maradni és fertőzni is. Ezt erősítik meg az olyan fertőzések esetei, amelyekben nem jött létre közvetlen kontaktus.
A múlt hónapban készült friss amerikai kutatás szerint egyes esetekben több mint két méter távolságban is képes volt fertőzni a vírus.
Rosszul szellőző helyiségben pedig elegendő volt harminc perc a koronavírus továbbadására.
A vírus beltéri körülmények között jobban tud fertőzni, mint a szabadban. A hideg évszak közeledtével az emberek egyre több időt töltenek el bent, ami a fertőzésszám emelkedéséhez vezethet.
Ország-világ
- Orbán Balázs: tanuláskutató intézet alakult az MCC-ben
- Már huszonkétezer kamasz oltását kérték a szülők
- Áder János: az egyházak társadalmi jelenléte a járvány idején is eleven maradt
- Völner Pál mentelmi jogának felfüggesztését indítványozta a legfőbb ügyész
- V4-Franciaország csúcstalálkozót tartanak Budapesten