2024.09.10. 14:44
Egy milliárdos teszteli az új űrruhákat a SpaceX Crew Dragonnal
A SpaceX magán űrvállalat Crew Dragon űrkapszulájának négyfős legénysége földkörüli pályára állva teszteli majd az új fejlesztésű űrruhákat. A küldetés alatt először hajtanak végre privát űrsétát.
Felbocsátják a SpaceX Crew Dragon személyszállító űrhajót és Falcon 9-es hordozórakétát a Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpont kilövőállásáról 2024. szeptember 10-én.
Forrás: MTI/AP
Fotó: John Raoux
A mostani misszió a Crew Dragon ötödik, és mindeddig a legkockázatosabbnak ítélt privát küldetése. A Falcon 9 rakéta az űrkapszulát földkörüli ovális pályára repíti, amelynek legközelebbi pontja 190 kilométerre lesz a Földtől, legtávolabbi pedig 1400 kilométerre. A NASA Apolló-küldetéseinek Hold-programján kívül ilyen messzire egyetlen űrhajós sem jutott még a Földtől.
A Crew Dragon újabb útját eredetileg augusztusra tervezték, de kisebb technikai problémák miatt halasztani kellett. A keddi indulás szintén két órát késett a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt.
A legénység tagjai között van a 41 éves milliárdos Jared Isaacman, aki részben finanszírozta a Crew Dragon újabb küldetését. Isaacman, aki maga is pilóta, 2021-ben már részt vett a SpaceX egy magán űrutazásán.
A Nemzetközi Űrállomáson (ISS) 2000 óta mintegy 270 űrsétát hajtottak végre, a kínai Tienkung űrállomáson pedig 16-ot tettek a tajkonauták.
A Crew Dragon legénységének űrsétáját a küldetés harmadik napjára tervezik, a Földtől mintegy 700 kilométernyi távolságra, de az űrhajósok nem távolodnak el a kapszulától.
Az űrsétához az űrkabint, amelynek nincs zsilipje, lassan nyomásmentesítik, és kinyitják, ezért a kapszulában ülő űrhajósok is mind űrruhát viselnek majd.
A legénység három további tagja: a küldetés pilótája, az 50 éves Scott Poteet, az amerikai légierő nyugalmazott alezredese, valamint a 30 éves Sarah Gillis és a 38 éves Anna Menon, a SpaceX mérnökei.
Az űrséta során Isaacman és Gillis egymást felváltva, oxigénvezetékkel összekötve hagyja el az űrhajót, míg Poteet és Menon a kabinban marad.
A kísérletben az űrruhák kipróbálásán kívül azt is vizsgálják, hogyan hat a sugárzás és az űr az emberi szervezetre.
Digitália
- Ennyi másodperc alatt lehet feltörni egy laza magyar felhasználó számítógépét
- Mi a teendő, ha a telefonját elveszti vagy ellopják?
- Hologram segítségével keresik a magyar szexmunkásnő gyilkosát (videó)
- Saját halálos mellrákját kezelte (sikeresen) egy tudós vírusterápiával
- A világ legkelendőbb telefonja: kitalálja, melyik az?