2020.03.12. 07:20
Ezeken az oldalakon percre pontosan követheti a járvány alakulását
Összegyűjtöttük azokat a weboldalakat, amelyek élő térképen, gyakorlatilag jelen időben mutatják, merre, milyen tempóban terjed a koronavírus országonként és az egész világon.
Forrás: Shutterstock
Tárgyszerűen ábrázolják a vírus terjedését azok a weboldalak, amelyek közvetlenül az egészségügyi világszervezettől, kormányzati egészségügyi intézetektől, kutatóintézetektől szerzik be az adatokat, s jól áttekinthető térképen mutatják
hol, mennyire terjed a vírus, melyek a legfrissebb fertőzöttségi és halálozási számadatok
az egyes országok és az érintett régiók bontásában.
Nem minden oldal látható mindenütt, például az amerikai szankciók megakadályozzák az irániakat abban, hogy a szerintünk legjobb, a Johns Hopkins Egyetem (JHU) által működtetett térképhez hozzáférjenek. Szerencsére
minket nem érint ilyen korlátozás, az összes alábbi térkép elérhető.
A legnépszerűbb az említett Johns Hopkins Egyetem már korábban ismertetett élő oldala, az alább felsoroltak közül a második térkép.
– A koronavírus egész történetét akarjuk dokumentálni a felbukkanásától a megszűnéséig – mondta az MIT Technology Reviewnek Ensheng Dong, a Johns Hopkins munkatársa.
Csapatuk nem számított ilyen nagy, világméretű figyelemre. Indulása után az egyetem portálja hamarosan elsődleges információforrássá vált azoknak, valós idejű frissítésekhez akarnak jutni. A térképük olyan világos, hogy még a szerény angol nyelvismerettel rendelkezők is jól érthetik.
Sokan aggódnak amiatt, hogy ezek a felületek sérthetik a fertőzöttek magánéletét. Például a szingapúri Egészségügyi Minisztérium által működtetett hivatalos oldal konkrét adatokat szolgáltat minden kórházba került esetről (ideértve az életkort, a nemet, a becsült tartózkodási helyet, a munkahelyet és az illető által felkeresett helyszíneket).
Az alábbi címekre kattintva megnyílnak az oldalak, s mindenki eldöntheti, melyiken akar tájékozódni (időnként egy-egy szerver átmenetileg leáll a kiugró forgalom miatt, ilyenkor pár perc múlva újra elérhető):
1. NextStrain
A portál rendkívül pontos adatai a legtöbb nem szakmai felhasználónak talán túlzottan is technikai jellegű lesz, de szakembereknek, érdeklődő laikusoknak rendkívül gazdag tárházat nyújt a koronavírus evolúciójáról. A SARS-CoV-2-t világszerte kutató laboratóriumok összes adatát jeleníti meg egy helyen.
2. Johns Hopkins Egyetem Rendszertudományi és Műszaki Központja
Ezt az oldalt a világ minden részéről, eddig mintegy 200 millió alkalommal keresték fel. Minden országból, városból szinte azonnal felbukkannak rajta a friss adatok.
Bár a fenyegetően vörös-fekete térképnek van mobilos változata is, adatait igazán jól laptopon, asztali számítógépen lehet áttekinteni.
A Thebaselab által fejlesztett felület globális szinten nyújt áttekintést, a JHU grafikai megoldásához hasonló módon.
Az oldal azt is bemutatja, hogy mennyiben hasonlít a koronavírus terjedése más nagyobb járványokéhoz.
Ingyenesen hívható a magyar ügyeleti központ
Az ügyeleti központ e-mail-elérhetősége: [email protected]. A beérkező elektronikus levelekre a lehető legrövidebb időn belül ellenőrzött, hiteles választ küldenek.
A 06-80-277-455 és a 06-80-277-456 számú, ingyenesen hívható információs vonalakra kezdeményezett hívásokat a nap 24 órájában az ügyeleti központban fogadják a Nemzeti Népegészségügyi Központ munkatársai.
A kormány koronavírussal kapcsolatos hivatalos Facebook-oldalán és a koronavirus.gov.hu kormányzati honlapon hiteles és naprakész tájékoztatás található a fertőzésről.
Borítóképünk illusztráció
Járvány
- Magyarországon is azonosították a koronavírus új variánsát
- Megszűnik a heti adatszolgáltatás
- 6 millió 422 ezer a beoltottak száma, 42 az új fertőzötteké
- 6 millió 422 ezer a beoltott, 47 az új fertőzött és elhunyt 2 beteg
- 6 millió 422 ezer a beoltott, 92 az új fertőzött és elhunyt öt beteg