2010.08.26. 16:19
Veszedelmes viszonyok
Veszprém - Kétszázezer forintra büntette a tűzoltóság a 2-es számú Lakásfenntartó Szövetkezetet, amely vétett az előírások ellen. A vállalkozó ellen pedig rendőrségi eljárás folyik közveszély okozása miatt a Jutasi úti lakótelepen márciusban pusztított tűz kapcsán.
Amint annak idején beszámoltunk róla, egy nyolcemeletes panelház három lépcsőházából kellett a lakókat átmenetileg az utcára küldeni.
Azon a márciusi szombaton egy vállalkozó bitumenes szigetelést végzett a panelház üzletsora fölötti előtetőn. A PB-gázpalackról üzemeltetett gázégővel véletlenül meggyújtotta a szellőzőrács mögé támasztott kartonpapírt. A közös tárolóban lángra kaptak a bútorok, ruhaneműk. A füst átterjedt a szomszédos lépcsőházakba is.
A szóbanforgó veszprémi lakótelepi tűzeset hátterében emberi mulasztás állt.
- Osztott felelősséget állapítottunk meg az esetnél - mondja Glöckl Antal főhadnagy.
- Hibázott a vállalkozó, mert nem volt kéznél tűzoltó készülék, valamint nem győződött meg, hogy a nyílt láng használata nem okozhat-e tüzet. A lakásszövetkezet pedig nem adott ki írásban engedélyt a munkavégzésre. Nekik - többek között - meg kellett volna követelniük a kivitelezőtől a tűzvédelmi szakvizsgálatot. Ez, mint utóbb kiderült, nem is volt neki. A rendőrség közveszély okozás miatt folytat eljárást a vállalkozó ellen. A lakásszövetkezetet 200 ezer forintra büntettük.
A veszprémi tűzoltóság tűzmegelőzési osztályának vezetője hozzátette, több év után tavaly kezdték el újra bejárni az öt emeletnél magasabb házakat (kivétel a húszemeletes, amelyet évente átnéznek), hogy ellenőrizzék, betartják-e a lakók a tűzvédelemi szabályokat.
- Az egyik legnagyobb gond, hogy a tárolókban gyúlékony, robbanásveszélyes anyagokat - benzint, olajat, festéket, oldószereket, gázpalackot - őriznek. Találkoztunk olyan idős férfival, aki gázpalackot tárolt, mellette forrasztási munkát végzett, miközben dohányzott a műhellyé átalakított tároló helyiségben - meséli a főhadnagy tapasztalatait.
- Ugyanide sokan beviszik az elektromos áramot úgy, hogy szabálytalanul kötnek rá a hálózatra. Aztán ott vannak az olyan lépcsőházak, ahol egy-egy szinten a folyosó részeket vasráccsal zárják le. Pár négyzetméteren amolyan nappalit alakítanak ki: fotel, asztal, netán tévé is kerül oda. De mi van akkor, ha olyan sötét füst borítja be a lépcsőházat, mint a Jutasi 59-nél, amikor a kollégáim négykézláb tudtak csak felmenni a lépcsőn, mert nem láttak semmit. Ilyen helyzetben hogyan fogja kinyitni a pánikban lévő lakó a rácsot, melyet nagy valószínűséggel a kollégáimnak kell majd eltávolítaniuk, hogy bejussanak a folyosóra. Ezért is tiltjuk, hogy a szűk folyosóra virágokat, hűtőszekrényt és bútorokat tegyenek ki az ott élők, mert mentés vagy menekülés közben ezek mind komoly akadályt jelentenek - fűzte hozzá Glöckl Antal főhadnagy.
- Ha egy virágállvány eldől a földön, s az emberek sorra esnek el benne a sötétben, kitörhet a pánik.
A szakember megjegyezte, hogy egyesek milyen nagyon furcsán viselkedtek a Jutasi úti tűznél márciusban: az ablakból vagy az erkélyről kihajolva nézték, ahogy alattuk gomolygott a füst, ahelyett, hogy minél előbb elhagyták volna a házat. Azt hitték, hogy pár emelettel feljebb biztonságban vannak. Őket már létra segítségével hozták le a tűzoltók a magasból.
A főhadnagy azt mondja, hogy az ellenőrzések utáni figyelmeztetéseket megszívlelik a lakók, például eltávolítják a rácsot a folyosóról, csak hogy amikor elköltöznek és új lakók érkeznek, újrakezdődik minden, ugyanazt a hibát követik el. Nem árt tudni, a tűzvédelmi bírság 60 ezer forintnál kezdődik, a plafon pedig hárommillió.
A 60-70-es években épült panelépületek tűzvédelmi adottságai az akkori kor színvonalának felelnek meg, ebből adódóan nem tartalmaznak több olyan tűzvédelmi berendezést, melyek nélkül ma nem létesülhetnek lakóházak.
A 2-es számú Lakásfenntartó Szövetkezethez 21 épület tartozik, amelyekben 2159 lakás van. Ők kezelik a Jutasi út 59-es tömbházat is, ahol a tűz kiütött.
Krassován György, aki 25 éve áll a szövetkezet élén, elmondta, a vállalkozóval tavasszal olyan szerződést kötöttek, hogy egy hónapon belül elkezdi a munkát. Az illető ez után nem tájékoztatta őket a munka kezdetéről, ezért nem tudták elkérni tőle a tűzgyújtási engedélyét ami, mint utóbb kiderült, nem volt neki.
- Az utóellenőrzésen kiderült, hogy a kritikus lépcsőházban kis bútorok, cserepes virágok voltak kint, így aztán a sötét füstben a tűzoltók mentés közben elakadtak, kisebb sérüléseket szenvedtek - mondja az elnök.
- Rendszeresen felhívjuk a lakók figyelmét arra, hogy a tárolókban ne tartsanak gyúlékony anyagokat. A felszólítás sokszor nem elég, így aztán magunk látunk munkához, amikor meghirdetik a lomtalanítási akciót. Nos, ilyenkor aztán előkerül a tulaj, s foggal-körömmel ragaszkodik az őskövület tévéjéhez, régen nem működő hűtőszekrényéhez, amelyeket aztán visszacipel a tárolóba. Ez ellen nem sokat tehetünk, ám a tűzoltóság már büntethet. Ellenben, ha bérelt tárolóról van szó, ott felbontjuk a szerződést. Ezt tettük egy hölggyel is, akinek kidobtuk a kacatjait. Erre ő beperelt bennünket, mondván a családi ereklyéi 750 ezer forintot értek.
Mi ezt vitatjuk. Megjegyzem, rendkívül feszült volt a helyzet, majdnem tetlegességre került sor. Az indulatok néha nagyon el tudnak szabadulni, amikor az emberek saját értékeikhez görcsösen ragaszkodnak.
Ennél a lakásszövetkezetnél is gondot jelent a folyosókon lévő vasrácsok, amelyeket folyamatosan bontanak el. Természetesen ez nem vonatkozik a tetőre való kijutást megakadályozó rácsos ajtókra. A felső szinten minden lakónál és a folyóson üveg mögött van egy kulcs, így vészhelyzetben ki lehet menekülni a tetőre.
Néhányan persze már visszaéltek ezzel a lehetőséggel: azonnal terjeszkedni kezdtek, műanyag asztalt, székeket vittek fel, s ott buliztak, mások meg napoztak.
A szövetkezet a legkülönbözőbb módon hívja fel a lakók figyelmét a tűz megelőzésére - kiadványt jelentetnek meg, szakember tart előadást -, ezen kívül rendszeresen ellenőrzik a villámvédelmi és a villamos berendezéséket. Kézi poroltót feleslegesnek tartják kitenni, mert azokat gyorsan ellopják. Az enyveskezűek azzal okoznak gondot, hogy a tűzoltásra alkalmas hálózatról leszerelik az alumínium alkatrészeket.
A régi típusú házak - ebből van a legtöbb - azért veszélyesek, mert úgynevezett egylégterűek, azaz a közművezetékeket szállító "alagútban" gyorsan utat találnak a lángok az emeletek felé. A tűz ekkor már úgy húz fel a magasba, mint a kéményben.
- Régen volt foganatja, ha valakit arra figyelmeztettünk, hogy a szabályokat tartsa be, de ma már, ebben a nagy demokráciában, ez nem jellemző. sokan nem veszik figyelembe, hogy lakóközösségben élnek, s felelőtlen magatartásukkal mások életét is veszélybe sodorhatják. Az utóbbi években a lakók éberségüknek köszönhetően időben megakadályozták a kisebb, gyújtogatásokból eredő tüzek tovább terjedését. Viszont volt egy komoly pincetüzünk és az egész várost felkavaró terrorcselekmény: évekkel ezelőtt egy bíróra rágyújtották a lakását.
Nem árt a figyelmeztetés
A maga 360 lakásával az egyik legnagyobb tömb Veszprémben a Haszkovó 18-as ház. Az elmúlt esztendőben két lépcsőházi tüzük volt rövidzárlat miatt, és náluk is gyújtogattak fiatalok. Mindenesetre a Jutasi 59. alatt történtek arra késztették a ház szövetkezetének vezetőségét, hogy a jövőben még jobban figyeljenek a tűzvédelemre.
Bácskayné Juhász Erzsébet, az igazgatóság elnöke elmondta, ha a lépcsőházakban nem is, de a földszinti üzletekben, a közös helyiségekben, a liftgépházban tartanak poroltókat.
Az itt élőket időben tájékoztatják a lomtalanítás idejéről, így aztán hatalmas szeméthegyek nőnek ki a szalagház tövében.
Sörös Gyula karbantartó naponta ellenőrzi a lépcsőházakat már csak azért is, mert nem egyszer hajléktalanok húzzák meg magukat éjszakára. Esetenként takarítani kell utánuk...
Az egyik nagyvárosunk kalandparkjában át lehet élni a koromsötét labirintusban, hogy milyen érzés világtalannak lenni, bizonytalanul mozogni a falak útvesztőiben.
Hasonló nehézségek között dolgoznak a tűzoltók füsttel teli házból mentve életet, ingóságot, sokszor a maguk biztonságát is kockáztatva.
Erre gondoljanak azok, akik különféle gyúlékony kacatot halmoznak fel a panelházak tározóiban és közös tereiben.
Nem szívesen figyelmezteti az ember a szomszédját, de mégis úgy gondolom, az ilyen embereket elkellene vinni egyszer abba a kalandparki sötét labirintusba, hogy átérezzék, mit okozhatnak gondatlanságukkal.
Legalább egy kicsit érezzék a saját bőrükön milyen szorongatott helyzetben menekülni és tanuljanak belőle.
Meggyőződésem, attól kezdve másképpen viselkednének.
Mátételki András
[email protected]