2010.04.16. 17:57
Deportáltak emléknapja
Balatonfüred - Azt akarták, hogy a zsidóság tűnjön el a világból nyomtalanul. Ez volt a terv. Nem sikerült, de ez nem az elkövetőkön múlt. Az utókornak tanulnia kell ebből - fogalmazott Olti Ferenc a füredi holokauszt túlélők gyermeke a népírtás emléknapján.
- Vannak intő jelek, amik arra utalnak nem mindenki tanult a borzalmakból. A vasárnapi választásokon például egy olyan párt kapott közel húsz százalékos támogatást az országban, amelyik nem fogadja el az alapvetést: minden ember egyenlőnek születik – mondta beszédében Olti Ferenc.
Az Anna Grand Hotel dísztermében rendezett Holokauszt emléknapon Bóka István a város polgármestere hangsúlyozta: emberi kötelességünk emlékezni az emberiség egyik legnagyobb tragédiájára, - soha többé nem történhet meg hasonló borzalom. Újra és újra beszélnünk kell a koncentrációs táborokról, az üldözöttekről, nem szabad a megemlékezést egyetlen napra korlátozni, hiszen minden nemzedéknek tudnia kell a borzalmakról, tudnia kell, hogy mindez megtörténhetett - mondta a polgármester.
A megemlékezésen előadást tartott Pelle János történész, aki kiemelte: több hullámban történt a zsidók deportálása. A népirtás egy olyan mechanizmus révén valósult meg, amelynek működésével a kortársak nem voltak tisztában, de sok esetben maguk az elszenvedők is csak az utolsó pillanatban szembesültek a valósággal.
- A történészek máig vitatkoznak azon, hogy a zsidóság megsemmisítésére tett kísérlet a náci birodalom eredeti szándéka volt vagy csak időközben alakult így az események. Mindenesetre annak ellenére, hogy Magyarország volt az utolsó, ahol elkezdődtek a deportálások, közel 440 ezer magyar zsidót küldtek koncentrációs táborokba - mondta Pelle János.
Az emléknapon a Lóczy Lajos Gimnázium diákjai adtak irodalmi műsort Radnóti Miklós műveiből.
Balatonfüredről 153 felnőttet és húsz gyermeket deportáltak, a gyerekek közül senki sem tért haza, mindössze tizenöt füredi zsidó élte túl a holokausztot, köztük Oblatték Olti Ferenc szülei.