Elesett katonák emlékhelye

Bukarest - A két ország kapcsolatának javulását jelzi, hogy hét éves előkészítést követően a háborúkban Románia területén elhunyt magyar katonák emlékművét avatták fel a napokban Bukarestben.

Szabó Péter Dániel

A Magyar Hősi Parcella alapkövét ugyanis még 2002-ben helyezték el a bukaresti Kálvin-temetőben, ahol a sírfeliratokat böngészve szembetűnő, hogy a XIX. századtól egészen napjainkig főként magyar neveket véstek a sírkövekre. Az alapkő letétele óta eltelt hat esztendő ugyanakkor nemcsak a vasárnap felavatott művészi emlékmű készült el, hanem 2008 márciusában létrejött a román-magyar hadisírok jogi helyzetéről szóló megállapodás is.

A halottak napjára időzített ünnepségen egyébként Dr. Szekeres Imre honvédelmi miniszter mellett Tömböl László vezérezredes, vezérkari főnök, Dr. Holló József nyugalmazott altábornagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója, valamint Debreczenyi János, Veszprém polgármestere, a Hadisírgondozó Szövetség elnöke képviselte Magyarországot, míg a román állam részéről Viorel Oancea, a Nemzetvédelmi Minisztérium védelempolitikai államtitkára rótta le tiszteletét elhunyt katonáink előtt.

- Mára megtanultuk becsülni halott katonáinkat Megértettük, hogy a másik katona is parancsot, sőt esküt teljesített, amiért hősként kell tisztelnünk. Más állam, más ország, más nép hősei, de az a föld, ahol testük porlad, védett és tisztelt hely. Katonasír, amely védelmet élvez. Összetett, s szorosan összefügg a magyar és a román nép története. Ezt jól példázza, hogy a történelem során magyar zászló alatt román nemzetiségű, s román zászló alatt magyar anyanyelvű katonák is harcoltak a háborúkban. Amiért azonban országaink katonái a múltban parancsot teljesítve, fegyverrel a kézben harcoltak, azt mi, az őket követő generáció békés úton megvalósítottuk. Hiszem, hogy magyar katonáink, akikre gondolva most emlékművet állítottunk és román katonatársaik, akiknek Budapesten már áll hasonló mementója, ők is ezt akarták volna. Történelmi sérelmeik ellenére Románia és Magyarország ma már szövetséges állam. Két nemzet, amelynek közös múltja van, s minden területen az együttműködést keresi – mondta el ünnepi beszédében Dr. Szekeres Imre, aki a Románia területén a háborúkban elhunyt katonáinkat a béke zálogainak titulálta.

Hasonlóképp vélekedett Viorel Oancea, a román Nemzetvédelmi Minisztérium védelempolitikai államtitkára is, aki méltatta a 2007 októberében felavatott, a Magyarország felszabadításáért a második világháborúban elesett román katonáknak szentelt budapesti emlékművet. Elmondta, ez a gesztus is közelebb hozta a két szomszédos országot.

- Mind Romániában, mind Magyarországon tisztelet és megbecsülés övezi a hadsereget. Mára mindkét ország azonos szövetség, a NATO tagja, amelynek mentén bátran tervezhetjük a közös jövőt. A felavatott emlékmű a hadseregek közötti jó kapcsolat, s a nemzetek közötti barátság jelképe is egyben – jelentette ki az államtitkár, aki Szekeres Imréhez hasonlóan koszorút helyezett el az elhunyt katonák mementójánál.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!