2009.09.23. 16:18
Balatonfűzfő a gyárfejlesztés mellé állt
Balatonfűzfő - Nemcsak hazai, hanem uniós szinten is példaértékű lenne, ha Balatonfűzfőn megvalósulna a Nitrokémia Zrt. által elképzelt biofinomító komplexum.
Nem kis fába vágta fejszéjét a Nitrokémia Zrt. vezetése, amikor több, mint két évvel ezelőtt előálltak az elképzelésükkel: az egykori tradicionális és rendkívül környezetszennyező fűzfői vegyipari bázis helyén - amelynek környezeti károkozását éppen a Nitrokémia számolta fel - új, minden tekintetben környezetbarát beruházást kívánnak megvalósítani. Mindez példaértékű korszakváltásként is értékelhető.
Az egyre növekvő alapanyag-, és energiaárak, valamint a biotechnológiai eljárások rohamos fejődése együttesen azt eredményezték, hogy az úgynevezett platform vegyületek biotechnológiai úton történő előállítása ma már eredményesen versenyez a petrolkémiai alapokon nyugvó hagyományos technológiákkal. A platform vegyületek egyik legnagyobb tömegben előállított, sokcélúan felhasználható képviselője a jól ismert tejsav.
Dr. Bakonyi Árpád, a Nitrokémia vezérigazgatója elmondta, Balatonfűzfőre egy biotechnológiai kombinát megvalósítását tervezik, amelyben búza alapanyagból, környezetbarát, biológiailag lebontható politejsavat, étkezési glutént, tejsavat, valamint etil- és butil-laktát oldószereket állítanának elő.
A politejsav alapú csomagoló anyagok alkalmasak a PET, polietilén, és polisztirol alapanyagból készült csomagoló anyagok helyettesítésére, teljes értékű kiváltására.
A biofinomítóban évi 100 ezer tonna búza feldolgozását tervezik. A politejsav alapú palackok komposztáló környezetben 60 napon-, egyéb esetben egy éven belül elbomlanak.
A tervezett projektben az is példaértékű, hogy a Nitrokémia mindezt a teljes nyilvánosság mellett kívánja megvalósítani. Ezért is kezdeményeztek helyi népszavazást, hogy kikérjék a lakosság véleményét a 28 milliárd forintos megaberuházásról.
A júniusi voksoláson a 3840 balatonfűzfői választásra jogosultból 1756-an járultak az urnákhoz. Az érvényes szavazatok száma 1742 volt, amiből 70,01 százalék támogatta a biofinomítót. Sajnos a szavazók száma nem érte el az ötven százalékot, így a helyi népszavazás érvénytelen volt.
Az igenek magas arányát a helyi képviselők is értékelték. Az önkormányzat tagjai testületi ülésen úgy határoztak, támogatják a beruházás megvalósulását, ha az mindenben megfelel a hatályos előírásoknak.
Dr. Bakonyi Árpád leszögezte, a beruházás kizárólag három feltétel együttes teljesülése esetén válhat valóra: környezetvédelmi megfelelőség; lakossági támogatás; pénz.
Az első feltételnek bizonyosan eleget tudnak tenni, úgy tűnik, a helyi támogatást is megszerezték. Most a legnagyobb falat, a beruházási összeg előteremtésén dolgoznak.