2009.06.25. 18:07
Határtalan művészet - Erdélyi, felvidéki festők a Nyitott Műhelyben
Veszprém - Takaros ház. Átlagos utca. Az arra járók nem tudhatják, hogy érdemi munka folyik bent. A Nyitott Műhely kívülről zárt, belül annál individuálisabb világába csöppenek. Hét művész, tizenkét nap, egy alkotótábor. A cél: alkotni, kikapcsolódni, újat mondani a világról.
A Nyitott Műhely Kulturális Egyesület művésztábora kivételes kezdeményezés a tehetséges művészek megismerésére és a határon túli magyarok felfedezésére. Az egyesület 2006 óta működik, s évente hét alkotót hív meg a táborba, ahol a művészek nyugodt körülmények között a munkájukra koncentrálva dolgozhatnak. Az idei meghívott alkotók: Bitay Zoltán nagybányai festőművész, lánya, Bitay Kati kolozsvári textil- és festőművész, Szabó Ottó kassai grafikus- és festőművész, Gyenes Gábor kassai festőművész, Goór Imre kecskeméti festőművész, Katona György kéttornyúlaki festőművész, illetve Petrovits István sepsiszentgyörgyi szobrászművész.
Goór Imre a festőműhelyben mesél a kötetlen napirendről.
- Mindenki saját tempójának megfelelően osztja be az idejét, dolgozik és pihen. A táborban nincsenek megkötések, hogy ki milyen anyagot használ és milyen témát választ.
- Minden művész kísérletező szellem, ezért nem szabad megkötni az alkotó kezét egy technikával, vagy előre megadott témával. A festészet túlságosan is intim folyamat ahhoz, hogy előre megszabják - veszi át a szót Szabó Ottó. Az alkotótábor célja tehát a megújulás, az új élmények befogadása.
- A tábor alatt közös esti programokat szervezünk, hogy a résztvevők egymást és az itteni művészeket megismerhessék. Ez jó alkalom a tapasztalatcserére, beszélgetésekre. Lehetőség van kültéri és műtermi alkotásra is, mely inspirációul szolgálhat a meghívottaknak - újságolja Sebestyén Erzsébet, az egyesület egyik alapítója.
Petrovits Istvánt a kinti műhelyben találom, ahol egy női szobor formálódik a keze alatt. Elmeséli, hogy a művészet, legyen az festészet vagy szobrászat, mindenképp hosszú folyamat eredménye, amelyet nem lehet elég korán kezdeni. Aki tehát ambíciót érez magában, az ne szégyellje a tehetségét megmutatni a világnak.
Az egyesület megalakulása óta tíz kiállítást szervezett, melyen 29 művész alkotásait mutatták be. Többek között vendégül látták: Horváth Lajos veszprémi festőművészt, Szekeres Károly balatonfüredi kerámikusművészt, Kádár Tibor veszprémi festőművészt és Dudás Gyula nagybányai festőművészt is.
Az alkotótábor pénteken és szombaton a résztvevők munkáiból rendezett kiállítással és eszmecserével zárul.
Fotó: Kőrösparti Beatrix