Új turisztikai akciónap a Kulturális Turizmus Évében

Április 18-án, a Műemléki Világnapon az ország több mint 200 különleges műemléke, kiállítóhelye nyitja meg kapuit díjmentesen a látogatók előtt. Több helyen szakvezetéssel és külön programokkal is készülnek a Húsvét utáni szombatra, az akcióhoz csatlakozó szálláshelyek pedig kedvezményeket kínálnak a vendégeknek.

Szausev Xénia

E napon – a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága kezdeményezésére, a Magyar Turizmus Zrt. együttműködésével – a Kulturális Turizmus Éve szlogenjének – „Itthon láss csodát!” – eleget téve, az ország számos rejtett kincsét ismerhetik meg díjmentesen a látogatók, többek között népi műemlékeket, tájházakat az Őrségben, Aggtelek, a Velencei-tó és a Zemplén vidékén.

Kevésbé ismert, ám igazi kuriózumok megtekintésére nyílik lehetőség: ilyen a pincesor Cákon, a gótikus Oskolamester-ház Pásztón, a Kékfestőház Szendrőn és a Meseház Békéscsabán.

A várak közül a szerencsi, az ozorai, a simontornyai, a sárvári, boldogkői, a füzéri és a várpalotai meglátogatása ígérkezik izgalmasnak, főként azért, mert itt megújult részekkel, kiállításokkal is találkozhatnak a vendégek.

Számos kastélymúzeum is csatlakozott az akcióhoz, így Fertődön az Esterházy-kastély, Körmenden a Batthyány-kastély, Dégen a Festetics-kastély, Füzérradványban a Károlyi-kastély.

Szenzációs látványra számíthat az is, aki Oroszlányba a Bányamúzeumba, Majkra a remeteségbe, Komáromba a Monostori erődbe, Vasvárra, Mezőhegyesre, vagy éppen Gorsiumba látogat április 18-án.

Boldogkőváralján a várban 15 órakor kiállítás is nyílik a Műemléki Világnapon „A reneszánsz világa, a világ reneszánsza” címmel.

Itt láthatunk harcászati eszközöket a reneszánsz korból, valamint megismerhetjük a reneszánsz kor emberének világnézeti elképzeléseit korabeli könyvek, könyvillusztrációk, metszetek és térképek segítségével.

Régi térképeken tárul elénk, hogy a nagy földrajzi felfedezések után, a reneszánsz idején miként fejlődött az orvostudomány, a botanika, csillagászat.

A humanizmus egy-egy jellegzetes ábrázolását pedig olyan könyvritkaságok segítségével, mint a nürnbergi Shedel krónika (1493) lapjai – melynek metszésében többek között Dürer is részt vállalt – ismerhetjük meg.

Itt jelent meg például Buda első ismert ábrázolása. Igazi kuriózumként saját szemünkkel olvashatunk bele a korai könyvnyomtatás gyönyörű darabjaiba a németalföldi mesterek kezei közül, vagy az újonnan kialakuló reformáció nagy alakjainak korai nyomtatott munkáiba, mint például Temesvári Perbál, Pázmány Péter vagy Káldi György műveibe.

Az akciónappal a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága, mint főszervező és ötletgazda hagyományt kíván teremteni, hogy a Műemléki Világnap – melyet eddig csak a műemlékes szakma ünnepelt – mindenki ünnepévé váljon, amikor érdemes útra kelni és megnézni a régmúlt korok akár közvetlen közelünkben lévő, akár távoli országrészekben található építészeti emlékeit.

akciónapon szálláskedvezmények is várják és ösztönzik a vendégeket országjárásra, amelyet a Magyar Turizmus Zrt. közreműködésével népszerűsít a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága.

Részletes műemléklista, régiós túraútvonalak és szálláskedvezmények a www.nemzetimuemlek.hu honlapon, valamint az országos napilapokba befűzött, illetve Tourinform irodákban és nagyobb MOL kutaknál elérhető Itthon otthon van belföldi turisztikai mellékletben tekinthetők meg.

Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség
 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a veol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!