2010.09.23. 08:12
Fájni csak utána kezd
Veszprém - Hihetnénk, hogy állatkerti sétán vagyunk: tigrisek, farkasok, gorillák, bulldogok, torkos borzok. És akkor még a lázadókat, gladiátorokat, pláne a futótüzet meg sem említettük. Persze, ha a magyar neveket angolosítjuk, közelebb kerülünk a megfejtéshez: tigers, wolves..., wildfires. A sportbarátok már valószínűleg gyanút fogtak: klubok neveit olvassák. Igazuk van, az amerikai futball magyar bajnoki tabellájából idéztünk.
Kurucz Csaba, a veszprémi Wildfires együttesének edzője - korábban védőjátékosa - idézte fel a névválasztás gyötrelmeit: - Onnan indultunk öt évvel ezelőtt, hogy ha Veszprém, akkor mi jut az emberek eszébe? Katonaság, vár, királyné, de ezen a nyomon nem jutottunk megoldásra. Végül az egyik srác megkérdezte: tudjátok, hogy a tűztorony miért olyan jelentős éke a településnek? Na, végül így adtuk magunknak a futótűz nevet.
A sportág hazai változata egyébként éppen idén lépett nagyot a komolyodás útján: a 83 magyar szakszövetség közé felvételt nyert az ő országos szervezetük is.
- A védőfelszerelés néhány szakboltban megvásárolható - mesélte a 33 esztendős sportember -, de borsos az ára (70 ezer forint körül). Mi kitaláltuk, hogy a visszavonuló játékosokét kedvezményesen megvásároljuk és ezeket a kezdő játékosaink kibérelhetik. Egyébként egy-egy cucc súlya három és hat kiló, a mérettől függően.
Ami a méreteket illeti, meglehetősen nagy a szóródás. Az amerikai focicsapatoknál tizenegy fős támadó, ugyanekkora létszámú, ám jelentős súlytöbblettel bíró védő, illetve szintén focicsapatnyi speciális rúgósor lép pályára egy-egy mérkőzésen. Ez közel negyven főt jelent, még az átjátszásokkal együtt is.
- Kőkeményen készülünk, így a súlyos sérülések ritkák. Hozzáteszem, miközben vannak, akik kíméletlen sportágnak tartják a miénket, például a köpködést, a káromkodást nálunk büntetik a szabályok. Kétségtelen, hogy nagy a harc, mondjuk egy száznegyven kilós embert elmozdítani vagy megkerülni sem kevés idő, de általában minden csak a meccs végén fáj: nincs bőr a kezünkön, olyan izomlázunk van, hogy megmozdulni alig bírunk. Minden mérkőzést egy hét kötelező regenerálódás követ.
A magyar bajnokságban igyekeznek az őshaza legtöbb látványelemét átvenni. Vannak táncos pompomlányok (a Golding Tánc SE hölgyei), meccs közben riporter és szakkommentátor segít az eligazodásban, szól a zene, egy szó mint száz: kellemes kikapcsolódás a hatalmas taktikai és fizikai csata.
- Minden esztendő elején a védők és támadók megkapják az úgynevezett játékkönyvet. Ezt mindenkinek betéve kell tudnia. Nagyjából százötvenféle akciót tartalmaz az egyik és hatvan körülit a másik. Ezekből dolgozunk, illetve az irányító bemondja, mit kell játszani és az fog történni. Ritka az improvizáció, kis eltérések persze előfordulhatnak.
A veszprémi csapat nagyjából ötven főből áll és már utánpótlásuk is alakult. Nem előírás az Amerika-imádat, de a meccsközvetítéseket együtt nézik, elemzik, megbeszélik és persze élvezik is. Mivel a kifejezések egy részét lehetetlen magyarra fordítani, nem árt az alapfokú angoltudás sem. Minden esztendő csúcspontja természetesen a Super Bowl megtekintése.
- Ez a sportág nem hobbi, mert annál sokkal több időt és rengeteg lemondást igényel. Húsz éven belül szeretnénk oda eljutni, ahol jelenleg a hazai alsóbb szintű labdarúgás áll: legyen néhány ezer nézőnk, a hangulat pedig már most is remek - fejezte be Kurucz Csaba, aki a divízió egyben játszó veszprémi csapattal az idén a tizenkettes mezőnyben a hatodik helyre is felérhet.
Magyarok sikerei a profi futballban is
Az amerikai profi futballbajnokságban (NFL) eddig kilenc magyar származású játékos szerzett hírnevet. Van köztük olyan, akit például a Super Bowl legértékesebb játékosának választottak, de közülük többen is nyertek bajnoki címet. Például Larry Csonka életében 1997 labdából mindössze 24-et ejtett el, ő a halhatatlanok közé is bekerült. Jelenleg a romániai magyar Meskó Zoltán a New England Patriots játékosa.