2009.09.24. 14:34
Székely: jövő kedden folytatódik az egyeztetés a kórházakkal
Budapest - Jövő kedden egyeztet újra a kormány a kórházszövetséggel a finanszírozási szerződésről. Ezt Székely Tamás egészségügyi miniszter mondta a csütörtöki kormányszóvivő tájékoztatón hozzátéve: eddig nem közeledtek egymáshoz az álláspontok.
Székely Tamás emlékeztetett: a kórházak 25 milliárd forintos követelést fogalmaztak meg, a kormány 4,5 milliárd forintos többletforrást javasolt a tárgyalásokon.
Mint mondta, két egyeztetés történt eddig. Az elsőn a kórházak aláírták, hogy javaslatot tesznek, milyen struktúrája legyen az egészségügyi ellátórendszernek 2010-ben. A kórházaktól azt is kérte, határozzák meg, milyen ellátásokat tudnak majd elvégezni.
Az egészségügyi tárca jövő évi költségvetési finanszírozása kapcsán a miniszter azt mondta: az egészségügyi ellátásokban nem lesz csökkenés. Az Egészségbiztosítási Alap kiadási főösszege 2009-ben 1.387 milliárd forint, jövőre 1.407 milliárd forint lesz.
A pénzbeli ellátásokra jövőre 384 milliárd forint jut, ez hozzávetőleg 10 milliárd forinttal kevesebb, mint az ez évi előirányzat. A különbség az új táppénzszabályok átvezetéséből adódik - ismertette a részleteket Székely Tamás.
A természetbeni ellátásokat - folytatta a tárcavezető - 1.123,5 milliárd forinttal tervezték 2010-re, ez az idei évi 1.096 milliárd forintos várható teljesítmény miatt 27 milliárd forinttal lesz több. Ezen belül a gyógyító-megelőző ellátásokra jövőre 719 milliárd forintot fordítanak, azaz nominálértékben az ez évi várható 714, 5 milliárd forinthoz képest 5 milliárd forinttal többet - közölte Székely Tamás.
Hangsúlyozta: az 5 milliárd forintos növekmény a háziorvosi ellátásra fordítandó plusz 2 milliárd forintból és abból a 3 milliárd forintból áll, amelyet az új típusú influenza elleni védekezésre való felkészülésre fordítanak.
Az 5 milliárd forintos plusz forrás azért jelent reálérték tartást, mert csökken a járulék, megszűnik a tételes eho, ezek mellett pedig az áfa-emelés is érinti a dologi kiadások egy részét - magyarázta az egészségügyi miniszter.
Az E-alap bevételi oldaláról szólva Székely Tamás leszögezte: idén 150 milliárd forinttal lesz kevesebb a bevétel a tervezetthez képest, mert a gazdasági válság miatt 80 milliárd forinttal maradnak el a bevételek a vártnál. Ugyanakkor 70 milliárd forint esett ki az év közbeni járulékcsökkenés miatt.
A miniszter kiemelte: jövőre, hogy ne ilyen nagy hiánnyal induljon az alap, a központi költségvetés az ez évi 320 milliárd forint helyett 600 milliárd forintot utal át az E-alapnak.
A járulékcsökkentésből származó bevételcsökkenés a kiadási oldalt nem érinti, és az ez év márciusában elvont 30 milliárd forintos megszorításon kívül idén nem lesz további pénzkivonás e területről - hangsúlyozta Székely Tamás.