2009.08.11. 02:28
Építőipari mélypont - Jól eladható a betoncserép
Veszprém - Borúlátó a Bramac Kft. ügyvezető igazgatója. Potos János szerint az elmúlt tíz év legrosszabbika várható a magyar lakáspiacon. A hitelek elapadtak, az építési kedvezmények megszűntek.
Hathatós állami támogatás nélkül ezen nem lehet változtatni. A krízisnek megfelelően az építőipar volumenindexe hét százalékkal csökkent. A probléma sokkal inkább az, hogy kettévált az építőipar.
Miközben az infrastrukturális beruházások mértéke nyolc százalékot nőtt, a lakásépítések 25 százalékkal csökkentek.
A két terület között rendkívüli mértékben szétnyílt az olló, s ez a jövőben tovább szélesedik. A kormányzat által meghirdetett 1800 milliárd forintos építőipari csomag az egyik oldalon kifejtette jótékony hatását, a lakásépítési ágazatot viszont magára hagyták.
Mi több, ez utóbbi terület korábban meglévő kiváltságai is elvesztek: megszűnt a szocpol, a támogatott lakáshiteleket időlegesen felfüggesztették, szigorították a kölcsönfelvétel feltételeit, emelték az áfát, nyilatkozta lapunknak Potos János.
A veszprémi Bramac Kft. ügyvezető igazgatója szerint ennek ismeretében Magyarország az elmúlt tíz év legrosszabb statisztikája elé néz: várhatóan idén adják át a legkevesebb lakást, a csökkenés mértéke éves szinten elérheti a negyven százalékot! Szerinte hathatós állami támogatás nélkül nem várható változás.
Hiányolta az értelmes és kiszámítható lakáspolitikát is.A tetőfedőpiacon a felújítás valamelyest kompenzálja az új lakásépítések hiányát, így e területen mindössze 20-30 százalékos visszaesést vár Potos János.
Az első féléves adatok ismeretében az ügyvezető igazgató kijelentette, a betoncserép növelte részarányát a tetőfedőpiacon.
Mint minden piaci szereplőt, az idén 25 éves Bramacot is meglegyintette a válság, de a társaság az iparági visszaesésnél jobban teljesített.
A válság arra jó volt számukra, hogy átvizsgálják munkájukat, s azokat a zsírpárnákat, melyek az elmúlt évtizedben felrakódtak, felszámolják, s egészségesebb struktúrával tudjanak szembenézni a válság kihívásaival.