2009.06.04. 08:54
EP-választás - A Jobbik folytatja együttműködését a TMRSZ-szel
Budapest - A Jobbik Magyarországért Mozgalom folytatja együttműködését a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezetével (TMRSZ) - közölte a Jobbik közleményben az MTI-vel csütörtökön arra az ügyészségi álláspontra reagálva, amely szerint fel kell bontaniuk az együttműködési megállapodásukat.
A Legfőbb Ügyészség vizsgálata szerint fel kell bontania a Tettrekész rendőrszakszervezetnek a Jobbikkal kötött megállapodást, hiszen a szakszervezet elnökének és főtitkárának nem volt törvényes felhatalmazása az együttműködés aláírására - írja a Népszabadság csütörtöki számában.
A lap emlékeztet arra, hogy a szakszervezet együttműködési megállapodást írt alá a Jobbikkal. A rendőrszakszervezet főtitkára, Szima Judit pártonkívüliként a Jobbik EP-listáján szerepel - jegyzi meg a Népszabadság.
Az ügyészségi vizsgálat azt követően indult, hogy Bencze József országos rendőrfőkapitány törvényességi kérelemmel fordult a legfőbb ügyészhez.
Borbély Zoltán ügyészségi szóvivő a Népszabadságnak azt mondta: a Tettrekész alapszabálya értelmében a szakszervezet célkitűzéseit önállóan, az állami, politikai és társadalmi szervezetektől függetlenül fogalmazza meg és váltja valóra. Programja is tartalmazza, hogy a szakszervezet pártoktól és mozgalmaktól függetlenül végzi tevékenységét.
Folytatódó együttműködés
A Jobbik szerint a Legfőbb Ügyészségnek nincs jogköre vizsgálni a szakszervezetek működését, az illetékes megyei főügyészség szerint pedig törvényes a párttal kötött megállapodás.
A párt közleményében kitért arra, hogy Szima Judit, a TMRSZ főtitkára a Legfőbb Ügyészségnek írt válaszlevelében dokumentumokkal és jogszabályi hivatkozásokkal igazolja, hogy a "vizsgálat" - hatáskör hiányában - illegitim volt, ráadásul koncepciós jellegű. Mint fogalmaztak, "a sebtében, direkt még az EP-választás előtt lezárt eljárásban a TMRSZ-t meg sem hallgatták, sőt a dátumozás szerint két nappal korábban befejezték a vizsgálatot, mint hogy az ORFK vezetője tájékoztatta a közvéleményt: a Legfőbb Ügyészséghez fordul félelmében".
A Jobbik szerint a TMRSZ a saját alapszabályát sem sértette meg. Hozzátette: a szakszervezet két kongresszus között a küldöttértekezleten dönti el működésének főbb kérdéseit; az együttműködési megállapodás megkötését a testület 96 százalékos szavazati aránnyal támogatta.
A közlemény azt is tartalmazza, hogy Szima Judit válaszlevelének végén a kettős mércére is rávilágított. A Legfőbb Ügyészség ugyanis nem vizsgálódott, amikor az MSZP 2006-2010-re kiterjedő együttműködési megállapodást kötött a honvédség egyik szakszervezetével is. A Jobbik idézi a párt EP-képviselőjelöltjét, aki úgy fogalmazott: "rendkívül aggályos és az egypártrendszert kiszolgáló ügyészség működésének emlékeit felidéző, logikátlan, pártérdektől vezéreltnek tűnő, a megfélemlítés jegyében fogant álláspontnak tűnik, hogy ha a szakszervezettel együttműködő párt nem az egykori állampárt utódpártja, hanem annak politikai riválisa, akkor a Legfőbb Ügyészség illetékességi területét is túllépve próbálja egy társadalmi szervezet céljainak hatékonyabb megvalósulását akadályozni".
A TMRSZ május 18-án között együttműködési megállapodást a Jobbik Magyarországért Mozgalommal. Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter még aznap kezdeményezte a rendőrség vezetésénél a megállapodás törvényességi vizsgálatát.
Bencze József országos rendőrfőkapitány május 28-án közölte: befejezték a vizsgálatot, és eszerint törvénysértő a TMRSZ működése, ezért a főkapitány ügyészségi törvényességi felügyeleti vizsgálat megindítását kezdeményezte.
A Tolna megyei főügyész-helyettes, Müllerné Bognár Katalin ugyanezen a napon a megyei főügyészség állásfoglalás alapján azt közölte, hogy az alapszabályban megjelölt célok megvalósítása érdekében köthet megállapodást egy szakszervezet egy másik szervezettel. A kérdésre, hogy a TMRSZ jól értelmezi-e az állásfoglalást, nem kívánt reagálni. "A kérdést a szakszervezet vezetője általában tette fel, és mi általában adtunk rá választ" - mondta Müllerné Bognár Katalin.
A Legfőbb Ügyészség (LÜ) a rendőrfőkapitány kezdeményezése nyomán vizsgálatot folytatott annak megállapítása érdekében, hogy a szakszervezet működése törvényes-e. A vizsgálat eredményéről szerdán számolt be az MTI-nek Borbély Zoltán, a LÜ szóvivője.
A szakszervezet alapszabályának 7. pontjából és a program 1. pontjából kétséget kizáróan megállapítható, hogy a szakszervezet tevékenységét politikai pártoktól és mozgalmaktól függetlenül, a hazai jogszabályoknak megfelelően kell, hogy megvalósítsa, ennek megfelelően a szervezet főtitkárának és elnökének a Jobbik Magyarországért Mozgalommal kötött együttműködési megállapodás aláírására nem volt törvényes felhatalmazása - áll az ügyészség által a szakszervezetnek küldött figyelmeztetésben.
A további jogszabálysértés elkerülése érdekében a Legfőbb Ügyészség ügyészi törvényességi felügyeleti jogkörben figyelmeztetést nyújtott be, továbbá felhívta a szakszervezet elnökét és főtitkárát a megállapodás felbontására.
(MTI)