2021.01.13. 18:40
Készítsük az ebkabátot, kutya hideg hétvégénk lesz!
Az, hogy télen hideg van, nem új keletű dolog. Azonban a kemény napközbeni mínuszokat nem könnyű feladat elviselni, amennyiben enyhe télhez, már-már mondhatni, őszies időjáráshoz szoktunk az elmúlt időkben.
Forrás: shutterstock
Új év, új időszámítás kezdődött meg, és januárral a 2020-2021-es tél is rendesen odateszi magát. Most azonban négylábú családtagjainkra gyakorolt hatásáról értekezünk. Bár vannak bizonyos fajtájú kutyák, akik a hideg, havas időhöz szoktak, akadnak olyan szeretetteljes szobacirkálók, akiknek nem árt vastagon öltözniük a napi séták alkalmával, ha nem akarjuk, hogy megbetegedjenek.
Mi számít hidegnek?
Csakúgy, mint az emberek hőérzékelése, olyan sajátos a kutyáké is. Az, hogy ebünk számára mikor van hideg, függ a korától, szőrzete méretétől, továbbá befolyásolja még a kondíciója és a szabad levegőn végzett tevékenység mértéke is. Íme, pár alapszabály, amivel nem lőhetünk mellé:
- Figyelj a jelekre!: ha szeretett kedvenced óvatosabban lépked, remeg (a remegés a kihűlés első jele), vagy egyáltalán nem is akar továbbmenni, akkor valószínűleg fázik, és ideje visszatérni a megszokott szobahőmérsékletbe.
- Mancsápolás: akár mondhatjuk úgy is, hogy pedikűr/manikűr. A téli fagyban könnyen berepedezhet mancsuk, ezért nem árthat, ha kipróbáljuk a kutyacipőt. Bár lassan szoknak hozzá, hatékony védelmet nyújthat a számukra. A másik verzió az, hogy tartsuk röviden a karmaikat, és vegyük kezelésbe a lábujjak közötti szőrt is, ugyanis az is megtud fagyni. Bátran használjunk (persze vékony rétegben) mancsvédő krémet. A séta után ellenőrizzük a tappancsokat, sérültek e, illetve alaposan tisztítsuk és szárítsuk meg.
- Bundában, kabátban: Bár azt hihetnénk, ez valami furcsa divathóbort, egyáltalán nem erről van szó. Rövid szörű, illetve kis testű kutyáknál mindenképpen ajánlott a számukra megfelelő ruházat kiválasztása és alkalmazása. Fontos, hogy a ruha védje a hasat, hátat és a mellkast.
- Etetés/itatás: Ahogyan nekünk, úgy kedvencünknek is fontos a megfelelő hidratáltság. Mindig biztosítsunk a számukra friss (nem hideg) ivóvizet. Inkább etessük kisebb adagokban, többször, és melegen tálalva. Fontos, hogy ne etessük túl őket.
Összességében elmondható, hogy a sétáltatás elengedhetetlen a boldog és kiegyensúlyozott közérzet megteremtésében, télen azonban sokkal körültekintőbben kell eljárnunk. Amennyiben lehetőségünk van rá, tegyük meg a szükséges sétát napsütéskor, gondoskodjunk szeretett négylábúnk kényelméről és biztonságáról. Vigyázzunk rá akkor is, ha hó fedi be a talajt, ugyanis, mivel nem látjuk, nem tudhatjuk, mi rejlik alatta. A legfontosabb pedig talán az, hogy ne féljünk kérdezni, segítséget kérni, ha ne adj isten megtörténne a baj.